Yandex Metrica

İmzalar atıldı! Türkiye ile Venezuela arasında 3 yeni anlaşma: Türkiye altın arayacak

İmzalar atıldı! Türkiye ile Venezuela arasında 3 yeni anlaşma: Türkiye altın arayacak

Türk şirketi ile Venezuela arasında petrokimya, gaz ve altın sektörlerinde ortak projelerin geliştirilmesi amacıyla anlaşmalar imzalandı. İmza töreninde Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da katıldı.

Dünya

09.06.2024, 12:36

Başkent Karakas'taki imza töreninin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Türkiye ve Venezuela arasında kazan-kazan ortaklığı, yeni bir dünya inşa etmek ve iki ulusu daha da birleştirmek için ortak çabalar ve stratejik projelere imza atıyoruz. Bunlar petrokimya, gaz, altın ve madencilik alanında doğaya saygılı olağanüstü anlaşmalardır. Üretken bir ekonomi inşa ediyoruz." ifadelerini kullandı. Ayrıca yerel televizyona da açıklama yapan Maduro, Türkiye'nin ülkesine yaptığı yatırımlarla altın medenciliği faaliyetlerinin süreceğini belirterek bölgedeki sahaları geliştireceklerini, "doğaya saygılı ve üretken bir örnek" oluşturacaklarını söyledi. Maduro ayrıca amonyak rafinerisi inşası ve "gaz rezervlerinin kullanımı" ile ilgili olarak da Türkiye ile anlaşmalar imzaladıklarını söyledi ve anlaşmaları "petrol, gaz ve altının geleceği için 3 muhteşem proje" olarak niteledi.

Dünya'ya dönen astronottan şoke eden açıklama: Görmemem gereken bir şey gördüm! Dünya'ya dönen astronottan şoke eden açıklama: Görmemem gereken bir şey... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE ALTIN ARAYACAK

Yerel basında çıkan haberde, ülkenin güneyindeki Aragua eyaletinde, Türk şirketinin anlaşma kapsamında altın ve maden faaliyetleri yüreteceği belirtildi.

Venezuela'da altın arama faaliyetleri ülkenin güneyinde çetelerin kontrolünde yasa dışı biçimde sürdürülüyor. Maden işçileri silahların gölgesinde çok kötü şartlarda adeta zorla çalıştırılıyor. Yetkililer, maden sahalarının sağlığa uygun olmadığını ve kaçak madenlerden sızan zehirli gazlardan ötürü toprak ve suyun kirlendiğini söylüyor.

Bozkurt işaretini andırıyor! Almanlar abarttı: Almanya’da ‘sessiz tilki’ işareti yasağı gündemde! Bozkurt işaretini andırıyor! Almanlar abarttı: Almanya’da ‘sessiz tilki’ işareti yasağı... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE-VENEZUELA YAKINLAŞMASI

Türkiye ile Venezuela ilişkileri 2018'den sonra ivme kazandı. Ülkede 2018 seçimlerinde Batı dünyası Maduro'ya karşı rakip odakları destekliyordu. Batı dünyası özelinde ABD'nin yaptırımlarına ve bir nevi darbe girişimine karşı Türkiye, Maduro'nun başında bulunduğu hükümete destek açıklaması yapmıştı. İlişkiler Haziran 2022'de Nicolas Maduro'nun Türkiye'ye yaptığı ziyaretle daha da gelişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maduro'nun ziyareti sırasında "Uluslararası alanda birçok hususta benzer görüşlere sahibiz. Bu kapsamda Venezuela'ya yönelik tek taraflı yaptırımlara karşı olduğumuzu Sayın Cumhurbaşkanı ile bir kez daha paylaştım." demişti. Gelişen Türkiye-Venezuela arasındaki ilişkiler ticaret hacmine de yansıdı. Mevcut durumda 1 milyar dolara yaklaşan ticaret hacminin 3 katına çıkarılması hedefleniyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sene içinde Venezuela'ya bir ziyaret gerçekleştirmesi planlanıyor. 

Habere Tepki Ver

25

2

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading