banner2

İmran Han ve eşine yurtdışı yasağı! Partiden yüzlerce isim de listede

Pakistan'da Federal Soruşturma Dairesi, Amerikan komplosuyla başbakanlıktan düşürülen İmran Han hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirdi. Yasaklar Han'ın eşi ve partisinden yüzlerce yetkiliyi de kapsıyor. İmran Han kararı kinayeli bir dille eleştirdi.

Dünya 26.05.2023, 16:53 26.05.2023, 17:09
Abone ol
İmran Han ve eşine yurtdışı yasağı! Partiden yüzlerce isim de listede

Nisan 2022'de Amerikan destekli bir komployla Meclis aritmetiğinin değiştirilmesi sonrası başbakanlık koltuğundan düşürülen İmran Han, ekim ayında yapılması beklenen seçimler öncesi zor günler geçiriyor. Eski başbakan, 9 Mayıs'ta ifade vermek üzere geldiği Anayasa Mahkemesi'nden 'terörle mücadele timleri' tarafından adeta kaçırılırcasına gözaltına alınıp tutuklanmış ve kardeş ülke bir anda iç savaşın eşiğine gelmişti. 

Yüksek Mahkeme kararıyla serbest kalan İmran Han şimdi 'askeri tesislere saldırılar için destekçilerini kışkırtmakla' suçlanıyor. Hakkında 90'dan fazla soruşturma açılan İmran Han ile eşi hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirildi. 

İmran Han

Han'ın liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi'nden (PTI) 4 binden fazla isim de cezaevinde bulunuyor. Yurtdışına çıkış yasağı uygulamasının, PTI mensuplarından yüzlercesi hakkında da uygulandığı belirtiliyor. 

İmran Han ile eşi hakkındaki yurtdışı yasağı kararı, göçmenlik ve sınır kontrolünden sorumlu Federal Soruşturma Dairesi (FIA) tarafından alındı. 

HAN: ZATEN YURTDIŞI PLANIM YOKTU 

Kararı sosyal medya hesabından duyuran İmran Han, kinayeli bir dille 'hükümete teşekkür etti.' Han, Twitter hesabında şu mesajı yazdı:

"Yurtdışına seyahat etme planımın olmadığı bir dönemde adımı yasaklılar listesine koyduğu için hükümetimize teşekkürlerimi sunarım. Benim yurtdışında ne mülküm ne işim ne de banka hesabım var. Bir tatil fırsatım olursa da yegane istikametim, dünyadaki en sevdiğim yer olan Pakistan'ın kuzey dağları olacaktır."

Pakistan ordusu 9 Mayıs'daki olaylar sonrası Pencap, Belucistan, Hayber Paktunkwa ve İslamabad'da askeri birlikler konuşlandırdı. İmran Han bu uygulamanın 'ilan edilmemiş bir sıkıyönetim' olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Han, bu uygulamanın anayasaya aykırı olduğu yönünde karar çıkarılmasını istiyor. 

Şahbaz Şerif başbakanlığındaki hükümet, ülkenin en büyük partisini yasaklamayı tartışıyor. İmran Han'ın partisi PTI, geçtiğimiz yıldan beri girdiği 37 yerel seçimin 30'undan galip ayrıldı. Pakistan'da serbest seçimlerin düzenlenmesi halinde PTI'nın ezici bir çoğunlukla iktidara gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

İmran Han 9 Mayıs'ta tutuklanmış, Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonrası serbest bırakılmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!