Yandex Metrica

İmran Han tutuklandı, Pakistan'da sokaklar savaş alanına döndü! Protestolarda 1 kişi öldü

İmran Han tutuklandı, Pakistan'da sokaklar savaş alanına döndü! Protestolarda 1 kişi öldü

Pakistan'da eski Başbakan İmran Han’ın Ulusal Mali Sorumluluk Bürosu (NAB) tarafından tutuklanmasının ardından başlayan protestolarda 1 kişi hayatını kaybetti, 13 kişi yaralandı.

Dünya

23.01.2024, 20:51

Ulusal basında yer alan haberlere göre; hakkında açılan davaların duruşmalarına katılmak için Lahor’dan başkent İslamabad’a gelen Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) lideri Han’ın mahkeme önünde paramiliter birlikler tarafından tutuklanmasının ardından binlerce PTI destekçisi ülke genelinde protestolara başladı. Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta'daki protestolarda bir PTI destekçisi hayatını kaybetti. Faysalabad şehrindeki gösterilerde de 13 kişi yaralandı.

PTI kaynakları, göstericilerin silahla vurulduğunu iddia ederken polis konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. İslamabad Yüksek Mahkemesi, Han'ın yolsuzluk davasıyla ilgili tutuklanmasının yasal olduğunu belirtti.

Böylesi görülmedi: Rüzgar türbini görünümlü ilk SİHA İtalya'da ele geçirildi Böylesi görülmedi: Rüzgar türbini görünümlü ilk SİHA İtalya'da ele geçirildi Haberi Görüntüle

43 PROTESTOCU GÖZALTINA ALINDI

PTI Sind Başkanı Ali Zaidi, Karaçi'de polis tarafından gözaltına alındı. İslamabad Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, protestolarda 5 polisin yaralandığı, 43 göstericinin gözaltına alındığı belirtildi.

ABD'den, Azerbaycan ve Ermenistan açıklaması: 'Nihai bir anlaşma çok yakın' ABD'den, Azerbaycan ve Ermenistan açıklaması: 'Nihai bir anlaşma çok yakın' Haberi Görüntüle

"PAKİSTAN'I KAPATIN"

PTI, Twitter’dan yaptığı çağrıda, "Pakistan'ı kapatın. Sıra sizde Pakistan halkı. Han daima sizin yanınızda durdu, şimdi onun yanında durma zamanı." ifadelerine yer verildi. Karaçi, Ravalpindi, Lahor, Peşaver ve diğer birçok şehirde yolları kapatan göstericiler, çeşitli kentlerde kamu mallarına zarar verdi, polis araçlarını yaktı. Ravalpindi'de de gösteriler Genelkurmay Başkanlığı çevresinde yoğunlaştı.

Genelkurmay Başkanlığı binasına yürümek isteyen protestoculara polis göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale etti. Göstericiler de polise taş, sopa ve molotofkokteyli fırlattı.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading