banner2

İmran Han bürokratik darbeyle devrildi! Müstakbel başbakan Şahbaz Şerif'i tanıyalım

Pakistan'da parlamentoda yapılan güvensizlik oylaması sonucu İmran Han hükümeti iktidardan düşürüldü. Pencap eyaleti başkanı iken FETÖ'nün 40 okuluna kayyum atayan Şahbaz Şerif'in başkan seçilmesi bekleniyor. Peki muhalif Şahbaz Şerif kimdir?

Dünya 10.04.2022, 01:18 10.04.2022, 03:18
Abone ol
İmran Han bürokratik darbeyle devrildi! Müstakbel başbakan Şahbaz Şerif'i tanıyalım

Şahbaz Şerif, aynı zamanda Pakistan FETÖ'sünün lideri Tahirül Kadri tarafından hukuk darbesi ile indirilen Navaz Şerif'in kardeşi.

PAKİSTAN FETÖ'SÜ TAHİRÜL KADRİ, PARALEL DEVLET YAPILANMASININ BAŞINDA

Devlete sızarak FETÖ tipi paralel yapılanma oluşturan Tahirül Kadri, Navaz Şerif'i devirmek için 2014'te dev protesto gösterileri düzenlemişti. Tahirül Kadri Kuran Yolu Cemaati'nin liderliğini yürütüyor. Kadri 1981'de “dinler arası diyalog” çalışmalarına başladı. Hukuk ve güvenliğe oldukça hâkim duruma. FETÖ teröristbaşı Fetullah Gülen'e benzer özellikler sergileyen Kadri, örgütünü 90 ülkede yaygın duruma getirdi.

Tahirül Kadri'nin, Navaz Şerif'e karşı isyanında en büyük destekçisi İmran Han'dı. Han'ın seçilmesine de Tahirül Kadri tam destek vermişti.

FETÖ'YE KARŞI ÇOK MÜCADELE ETTİ

Şahbaz Şerif, FETÖ’ye bağlı okulların ülkenin her bölgesinde bulunduğunu, FETÖ bağlantılı okullarının açılmasını engellediklerini söyleyerek, "FETÖ’nün Pakistan’ın Lahor şehrinde bir üniversite açma girişimini bizzat kendim engelledim" ifadelerini kullanmıştı.

15 TEMMUZ'DA ŞERİF: EZANLAR DARBELERİ SUSTURDU

FETÖ'nün ABD destekli 15 Temmuz girişiminin durdurulmasını "halkın iradesinin zaferi" olarak niteleyen Şerif, Türk halkını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kutlayarak, "Türkiye’de geçmişte darbeler ezanları susturmuştu, bugün ise ezanlar darbeleri susturdu" ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN'A YAKIN

Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakın olan Şerif, "Erdoğan ve AK Parti, dünyanın kargaşa, huzursuzluk ve kaosla karşı karşıya olduğu bir dönemde, Türkiye'ye olağanüstü bir liderlik ve istikrar sağladı" sözlerini kaydetmişti.

İddialara göre bürokratik darbeyle devrilen İmran Han'ın Tahirül Kadri ile sürtüştüğü söyleniyor. İmran Han, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ekonomik, savunma ve askeri olmak üzere hassas anlaşmalar yapmıştı. FETÖ'ye karşı biraz yavaş davransa da terör örgütü olarak ilan etmiş göreve gelir gelmez Fetullahçı Terör Örgütü'nün okullarını Türkiye Maarif Vakfına devretmişti.

PAKİSTAN FETÖ'SÜ DERİN AKLI DEVİREMEZ

Pakistan'da darbeden sonra neler olacağı, Tahirül Kadri yapılanmasının bu darbede rolünün ne olduğu ve Türkiye-Pakistan ilişkilerinin nasıl ilerleyeceği zamanla belirginleşecek.

Sonuç ne olursa olsun, Pakistan'ın Türkiye ile kardeşlik ilişkisi değişmeyecek. Derin bağlar ve derin akıl devam ettirilecek. Kişiler değişse de bu derin ilişki ve samimiyet sürecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!