banner2

İletişim Başkanı Altun: Terörle mücadele İsveç'in NATO üyeliğine giden yolda olmazsa olmaz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç'in Aftonbladet gazetesinde yayımlanan makalesinde İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'un Türkiye ziyaretini ve İsveç'in NATO üyelik sürecini değerlendirdi.

Dünya 07.11.2022, 13:07 07.11.2022, 14:34
Abone ol
İletişim Başkanı Altun: Terörle mücadele İsveç'in NATO üyeliğine giden yolda olmazsa olmaz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un, İsveç'in Aftonbladet gazetesinde makalesi yayımlandı. Altun, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'un Türkiye ziyaretini ve İsveç'in NATO üyelik sürecini değerlendirdi. 

İSVEÇ'İN MADRİD'DE İMZALANAN MUHTIRAYA BAĞLI KALMA SÖZÜ ÖNEMLİ

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, İsveç'teki yeni hükümetin Madrid'de imzalanan muhtirya bağlı kalacağının sözünü vermesinin olumlu bir gelişme olduğunu aktaran Altun, İsveç'in şu anda ilkeli bir tutum benimsediğini ifade etti.

'İSVEÇ'TEN TÜRK SAVUNMA SİSTEMİNE YÖNELİK KISITLAMAYI KALDIRMASINI İSTEDİK'

Altun, İsveç'in NATO üyelik başvurusu bağlamında Türkiye'nin bazı endişelerine dikkati çekerek, Türkiye'nin NATO'ya katılmak isteyen İsveç'ten kendi ulusal güvenliğini yakından ilgilendiren bazı politikalarını gözden geçirmesini istediğini hatırlattı.

Bu taleplerin spesifik olarak iki konuya odaklandığına işaret eden Altun, şöyle devam etti:

Öncelikle İsveç'ten Türk savunma sektörüne yönelik her türlü kısıtlamayı ortadan kaldırmasını istedik. Bilindiği üzere Türkiye, insansız hava araçları başta olmak üzere birçok yüksek teknolojili savunma ürünü ortaya koymakta ve böylece dünyada istikrarlaştırıcı bir rol oynamaktadır. Nitekim savunma sektörümüz bugün birçok NATO ülkesine satış yaparak ittifakımızın güvenliğine katkıda bulunmaktadır. NATO'nun güvenliğine katkıda bulunan Türk savunma sektörünün NATO'ya katılmak isteyen bir devlet tarafından kısıtlamalara maruz bırakılmasının en hafif tabirle tutarsız bir davranış olacağı açıktır.

'İHTİYATLI BİR İYİMSERLİK TAŞIYORUZ'

Terör örgütlerine yakınlığıyla bilinen İsveç'in mutabakat dahilinde verdiği sözlere uyması gerektiğinin altını çizen Altun sözlerini şöyle sürdürdü:

İkinci husus ise on binlerce masum Türk vatandaşını şehit eden terör örgütlerinin finansman, propaganda ve militan devşirme faaliyetlerini İsveç'te sürdürmelerinden duyulan rahatsızlıktır. İsveç hükümetinin Madrid'de imzalanan muhtırayla haklılığını teslim ettiği ve gidermeyi taahhüt ettiği terör endişemiz konusunda somut adımlar atacağına dair ihtiyatlı bir iyimserlik taşıyoruz. NATO müttefiklerinin saldırıya uğramaları durumunda tüm güçleriyle birbirlerini savunma sözü verdiği düşünülürse, terörle mücadele, İsveç'in NATO üyeliğine giden yolda olmazsa olmazdır.

İSVEÇ MEDYASININ YAKLAŞIMI ENDİŞE VERİCİ

Altun, diğer taraftan İsveç medyasını yakından takip eden bir gözlemci olarak son aylarda Türkiye hakkında okuduğu birçok yorum ve haberin kalite ve seviyesini endişe verici bulduğunu aktardı.

Demokratik ülkelerde önemli kararlara diyalog ve müzakereyle varılmasının doğal ve sağlıklı olduğunu belirten Altun, bu kapsamda politikaların eleştirilebileceğine ve bu eleştirinin çok sert olabileceğine işaret etti.

Hatta bazı uzmanların, İsveç'te yapılan seçimlerin, "NATO üyeliğine dair bir referandum vazifesi gördüğü" tespitinde bulunduklarını ifade eden Fahrettin Altun, şu değerlendirmelerde bulundu:

Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki hassasiyetini hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsını hedef alan bazı yorumların İsveç kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik olmadığına şahit oluyoruz. Örneğin, İsveç devlet televizyonunda Kürtçe konuşulmasının Türkiye'yi rahatsız edeceğini düşünenlerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kürtlerin karşı karşıya kaldığı yasakları kaldırdığını ve Kürtçe yayın yapan bir devlet televizyonu açtığını bilmemesi şaşırtıcı olmuştur. Aynı programı yapanların, Türkiye'nin düşmanı zannedilerek bayrağı kullanılan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin PKK ile mücadelemizde yakın ortağımız olduğunu da bilmediğini bu vesileyle öğrendik.

'NATO TARTIŞMASININ İSLAMOFOBİ ZEMİNİNDE YÜRÜTÜLMESİ DİKKAT DAĞITMA ÇABASI'

NATO üyesi olmak ya da olmamanın İsveç halkının ve hükümetinin kararı olduğunun altını çizen Altun, Türkiye olarak bu karara saygı duyduklarını bildirdi.

Fahrettin Altun, "Öte yandan, NATO tartışmasının İslamofobi veya Türkofobi zemininde yürütülmesini ancak bir dikkat dağıtma çabası veya savunma mekanizması olarak görebiliriz. Terörden zarar görenlere ve Türkiye'nin haklı endişelerine saygı gösterilmesini bekleme hakkımızı ise saklı tutuyoruz." görüşüne yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!