banner2

İklim krizinin sebebi "süper zenginler": Karbon emisyonları Fransa'ya eşdeğer

Birleşmiş Milletler'in Mısır'da yapılan iklim müzakerelerinde sunulan bir rapora göre, dünyanın süper zenginlerinin iş yatırımları Fransa'nın tamamı kadar sera gazı salıyor. Süper zenginlerin sebep olduğu sera gazı salınımını açığa çıkarmak için 220 milyarderin dünyayı tam 16 milyon kez özel jetle dolaşması gerekiyor.

Dünya 07.11.2022, 12:58 07.11.2022, 16:15
Abone ol
İklim krizinin sebebi "süper zenginler": Karbon emisyonları Fransa'ya eşdeğer

Birleşmiş Milletler'in Mısır'daki COP27 iklim müzakerelerinin açılışında yayımlanan bir analize göre süper zenginler, karbon iş yatırımlarında Fransa'nın tamamı ile aynı düzeyde sera gazı üretiyor. 

3 TON KARBONDİOKSİT ÜRETİYORLAR

125 milyarderin yatırımlarının karbon etkisini inceleyen araştırma 183 şirkette 2,4 trilyon dolarlık hisseye sahip olduklarını ortaya çıkardı. Her milyarderin yatırım emisyonunun yılda 3 ton karbondioksit ürettiği tespit edildi. 

'SERVET VERGİSİ ÖDEMELİLER'

Oxfam raporu, dünyanın en zengin insanlarının yatırımlarını düzenlemesini ve kirli endüstrilere yapılan yatırımları için servet vergisi ödemeleri çağrısında bulundu. 

'BÜYÜK ŞİRKETLERİN KÜRESEL İKLİM KRİZİNDEKİ ROLÜNÜ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ'

Oxfam GB CEO'su Danny Sriskandragah ise rapor hakkında şu şekilde konuştu:

Büyük şirketlerin ve onların varlıklı yatırımcılarının küresel iklim krizine neden olan kirlilikten kâr sağlamadaki rolünü ortaya çıkarmak ve değiştirmek için COP27'ye ihtiyacımız var. Doğu Afrika'daki yıkıcı kuraklık ve Pakistan'daki feci sel ile tanık olduğumuz gibi, en az zararı düşük gelirli ülkelerdeki insanlar veriyor.

YATIRIMLARI KARBON ÜRETİYOR

Fosil yakıt ve çimento gibi endüstrilere yapılan yatırımların ortalama yüzde 14'ü tüketim endüstri ve enerji gibi malzemelere yapılıyor. Araştırmada incelenen gruplar arasında ise yalnızca bir tek yenilenebilri enerji şirketi yer aldı. Araştırma sonuçları, süper zenginlerin karbon emisyonlarının %50-70'inin yatırımlardan geldiğini gösteriyor.

DÜNYAYI 16 MİLYON KEZ ÖZEL JETLE DOLAŞMAYA BEDEL 

Bloomberg'in Ağustos 2022'deki milyarderler listesinde belirtilen 220 milyarderin servet dökümünü incelediler. 

Raporda söz konusu milyarderlerin her birinin şu anki emisyonu ortaya çıkarmak için özel jetleriyle dünyanın çevresini 16 milyon kere dolaşması gerekiyor. Bunun emisyonu dengelemek için ise 4 milyon insanını vejeteryan olması gerekiyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!