banner2

İklim aktivistlerinden Monet'in milyon dolarlık tablosuna patates püreli saldırı!

İklim değişikliklerini dikkat çekmek isteyen aktivistlerin bu defaki hedefi Monet'in tablosu oldu. Eylemcilerden biri, "İnsanlar açlık çekiyor, donuyor, ölüyor" diyerek 110 milyon doların üstünde değere sahip tabloya patates püresi döktü.

Dünya 24.10.2022, 11:41 24.10.2022, 11:42
Abone ol

İklim aktivistlerinin iklim değişikliğine karşı yaptıkları eylemler son zamanlarda artrış gösterdi.

MONET'İN ÜNLÜ ESERİNE PATATES PÜRELİ SALDIRI

İngiltere'nin başkenti Londra'daki National Gallery'de aktivistler, Van Gogh'un Sunflowers (Ayçiçekleri) adlı tablosuna çorbayla saldırmıştı.

Almanya, benzer bir saldırının ikinci adresi oldu.

Letzte Generation (Son Kuşak) adlı çevreci grup üyesi iki aktivist, iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla Potsdam kentindeki Barberini Müzesi'nde sergilenen Fransız ressam Claude Monet'in "Les Mueles" (Saman Yığınları) serisinde yer alan bir eserine patates püresi attı.

'MONET'İ SAHNE, KAMUOYUNU DA SEYİRCİ YAPIYORUZ'

Biri kadın iki kişi, ellerindeki kapların içindeki püreyi, değeri 110 milyon doların üstünde olan ünlü esere fırlattıktan sonra ellerini yapışkanla tablonun altındaki duvara yapıştırdı.

Gruptan yapılan açıklamada, "Bu Monet'i (tabloyu) sahne, kamuoyunu da seyirci yapıyoruz. Fosil ilerleyişin hepimizi öldürdüğünün topluma yeniden hatırlatılması için bir tabloya patates püresi atılması gerekiyorsa o zaman size bir tablo üzerine patates püresi veriyoruz." ifadesi kullanıldı.

'İNSANLAR AÇLIK ÇEKİYOR'

Eylemi gerçekleştiren kadın da "İnsanlar açlık çekiyor, insanlar donuyor, insanlar ölüyor. Bir iklim felaketinin içindeyiz. Sizin tek korktuğunuz bir tablonun üzerine domates çorbası veya patates püresi olması. Benim neden korktuğumu biliyor musunuz?

Bilimin 2050'de ailelerimizi besleyemeyeceğimizi söylemesi. Dinlemeniz için tablonun üzerinde patates püresi mi olması lazım? Yemek için kavga etmek zorunda kalırsak bu tablonun hiçbir değeri olmayacak." diye seslendi.

İKİ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Brandenburg Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Mario Heinemann, olaya ilişkin iki kişinin gözaltına alındığını ve haklarında mekana izinsiz girme ve mala zarar verme suçlamasıyla soruşturma başlatıldığını belirtti.

Barberini Müzesi'nden yapılan açıklamada, tablonun incelemeye alındığına işaret edilerek, resmin camla kaplı olduğu için hiçbir zarar görmediği ve 26 Ekim'de tekrar sergileneceği bilgisi paylaşıldı.

Almanya'da son dönemde çeşitli eylemler gerçekleştiren "Son Kuşak" grubu, siyasetçilerin iklim değişikliğine karşı etkili önlemler almasını talep ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!