Yandex Metrica

İkinci Eisenhower operasyonu: ABD uçak gemisi bir kez daha Husilerin hedefinde

İkinci Eisenhower operasyonu: ABD uçak gemisi bir kez daha Husilerin hedefinde

Eisenhower uçak gemisi son 2 günde 2 kez vuruldu! Yemen'deki Husilerin askeri işler sözcüsü Yahya Shari Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu sularında bir ABD uçak gemisini, bir ABD destroyerini ve üç ticaret gemisini vurduklarını duyurdu.

Dünya

02.06.2024, 15:22

Kızıldeniz'i İsrail'e kapatan Husiler, ABD uçak gemisi Eisenhower'ı bir kez daha vurdu. Yemen'deki Husilerin askeri işler sözcüsü Yahya Shari Cumartesi günü yaptığı açıklamada , Kızıldeniz ve Hint Okyanusu sularında bir ABD uçak gemisini, bir ABD destroyerini ve üç ticaret gemisini hedef alan altı operasyon düzenlediğini söyledi.

Demokratlar için seçim vakti: Kamala Harris mi, bağış paraları mı? Demokratlar için seçim vakti: Kamala Harris mi, bağış paraları mı? Haberi Görüntüle

EISENHOWER İKİNCİ KEZ VURULDU

Sözlerine devam eden Shari'ye göre son 24 saat içinde ikinci kez füzeler ve insansız hava araçlarıyla ABD uçak gemisi Eisenhower hedef alındı. Ayrıca Abliani, Maina ve Aloraiq adlı üç ticari gemininde İsrail'e gidişi Hint Okyanusu'nda engellendi.

Cuma gününden bir gün önce Husiler, 16 kişinin öldüğü ABD ve İngiltere'nin mevzilerine yönelik yeni hava saldırılarının ardından, Yemen açıklarında hareket eden gemilere yönelik saldırılarını artıracaklarını açıklamıştı. 

72 milyonluk bir dev doğuyor: Emperyalistlerin çanına ot tıkayan hamle 72 milyonluk bir dev doğuyor: Emperyalistlerin çanına ot tıkayan hamle Haberi Görüntüle

KIZILDENİZ'DEN GEÇİT YOK

Kasım ortasından bu yana Husiler İsrail'e giden ticari gemilere ve ardından savaş gemilerine düzinelerce füze ve insansız hava aracı saldırısı düzenledi. Husiler, Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde İsrail'in zulmü ile 7 Ekim'de patlak veren yıkıcı soykırımın zemininde Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerle "dayanışma" içinde hareket ettiğini vurguladı.

İsrail'in ana uluslararası müttefiki ABD, Aralık ayında stratejik öneme sahip bu deniz bölgesinde seyrüseferi korumak için uluslararası bir güç oluşturdu. Bu yılın başlarında AB tarafından bir deniz gücü de konuşlandırıldı.

Ocak ayından bu yana, birçok durumda İngiltere'ninkilerle iş birliği içinde hareket eden ABD silahlı kuvvetleri, Yemen'deki Husi mevzilerini ve tesislerini vurdu. Husiler birçok gemicilik şirketini gemilerinin rotasını değiştirmeye zorladı; şimdi de onları Afrika'nın çeşitli bölgelerine gönderiyor.

 

Habere Tepki Ver

7

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading