banner2

IKBY, Bağdat yönetiminden şikayetçi: 'Memur maaşları 2 aydır ödenmiyor'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, yaptığı yazılı açıklamayla Bağdat yönetiminin bütçedeki paylarını vermediğini belirterek uluslararası topluma destek çağrısı yaptı.

Dünya 07.09.2023, 00:35
Abone ol
IKBY, Bağdat yönetiminden şikayetçi: 'Memur maaşları 2 aydır ödenmiyor'

IKBY Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından yapılan yazılı açıklama açıklamada, Kerkük’te sivil halka (Kürt vatandaş) uygulanan şiddet kınanırken, Irak hükümetinden katillerin en kısa sürede yargı önüne çıkarılması istendi.

Açıklamada uluslararası toplumdan bütçe konusunda destek istenerek Bağdat'ın bütçeyi göndermemesi nedeniyle memur maaşlarının 2 aydır ödenmediği belirtildi.

"1 TRİLYON 375 MİLYAR DİNAR GÖNDERİLMESİ GEREKİYOR"

Açıklamada kendilerinin Bağdat yönetimine karşı tüm sorumluluklarını yerine getirdiği savunularak bütçede 2023 yılı için IKBY payı olarak belirlenen 16 trilyon 398 milyar dinarın (yaklaşık 12,5 milyar dolar) aylık 1 trilyon 375 milyar dinar şeklinde gönderilmesi gerektiği kaydedildi.

Irak hükümetinin ise 3 Eylül’de aylık 500 milyar dinar gönderme kararı aldığı hatırlatılan açıklamada, temmuz ve ağustos maaşları için ise hiçbir bütçenin gönderilmediği belirtildi.

Irak hükümetinin aldığı kararı gözden geçirmesini isteyen IKBY, memur maaşlarının ödenebilmesi için 906 milyar dinara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!