banner2

İçişleri Bakanları tarafından oylanacak! Avrupa Birliği ülkeleri ortak bir göç politikası için toplanıyor!

Avrupa Komisyonu'nun 2020 yılı eylül ayında sunduğu, 'Yeni Göç ve İltica Paktı' bugün Avrupa Birliği ülkelerinin İçişleri Bakanları tarafından oylanacak. AB ülkelerinin, mülteci ve göçmenleri ağırlama konusunda sorumluluğu nasıl paylaşacakları hakkında bir anlaşmaya varmaları bekleniyor. 

Dünya 08.06.2023, 10:55 08.06.2023, 11:25
Abone ol
İçişleri Bakanları tarafından oylanacak! Avrupa Birliği ülkeleri ortak bir göç politikası için toplanıyor!

Avrupa Komisyonu tarafından 2020'de eylül ayında sunulan 'Yeni Göç ve İltica Paktı' bugün, Avrupa Birliği ülkelerinin İçişleri Bakanları tarafından oylanacak.

AB ülkelerinin mülteci ve göçmenleri ağırlama sorumluluğu konusunda, bu hafta içinde bir anlaşmaya varmaları bekleniyor. 

İÇİŞLERİ BAKANLARI BİR ARAYA GELECEK

Uzun yıllardır defalarca girişimde bulunulmasına rağmen göç politikasında bir çözüme ulaşılmadı. 27 üye ülkenin İçişleri Bakanları bugün, sığınmacıların yeniden yerleştirilmesine ilişkin yeni kurallar belirleyen bir mevzuatı oylamak için bir araya gelecek.

AB ülkeleri, uzun zamandır beklenen bir atılımın eşiğinde olabilir. İçişlerinden Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Ylva Johansson, söz konusu toplantıya ilişkin; "Perşembe günü önemli bir atılım gerçekleştirme şansımız çok büyük." ifadelerini kullandı. 

Johansson, "Bu meselede kazananlar ve kaybedenler yok" derken; "Göçü insancıl ama kısıtlayıcı bir şekilde yönetmek için ortak bir yaklaşım üzerinde anlaşırsak hepimiz kazanacağız çünkü göçü hep birlikte düzenli bir şekilde yönetebileceğiz." diye konuştu. 

2020'DE AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN SUNULMUŞTU

Bugünkü toplantı masasında, 2020 yılı eylül ayında Avrupa Komisyonu tarafından sunulan "Yeni Göç ve İltica Paktı" olacak. Bu pakt, göç politikasının çeşitli yönlerini bir araya getiriyor ve mevcut geçici kriz yönetimi politikasını kalıcı, öngörülebilir bir kurallar kitabıyla ikame etmeyi amaçlıyor. 

Üye devletlere göçün nasıl yönetileceğine dair üç seçenek sunan pakt, 'zorunlu bir dayanışma' sistemi öngörüyor. 

Pakt içinde sunulan seçenekler ise şu şekilde:

  • Belli sayıda sığınmacıyı kabul etmek.
  • Reddedilen başvuru sahiplerinin menşe ülkelerine geri gönderilmesi için ödeme yapmak.
  • Altyapı ve ulaşım gibi "operasyonel tedbirlerin" finanse edilmesi.

Bu dayanışma mekanizması, iltica prosedürlerine ilişkin yeni kurallarla birlikte oylamaya sunulacak.

Oylama sonucu olumlu olursa, üye devletler; mevzuatı önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerden önce tamamlamak için Avrupa Parlamentosu ile müzakerelere başlayabilecek.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!