banner2

İç savaşta bir ilk: Taarruz helikopterine sahip oldular!

230 binden fazla insanın hayatına mâl olan Yemen savaşında İran destekli Husiler, bir Mi-24 taarruz helikopteri kullanırken görüntülendi.

Dünya 11.12.2021, 13:18 11.12.2021, 14:40
Abone ol
İç savaşta bir ilk: Taarruz helikopterine sahip oldular!

Kaleşnikov piyade tüfeği, RPG roketatar ve mini kamikaze İHA'larla tanınan Husiler, şimdi bir Rus taarruz helikopterinin sahibi oldu. 7 yıldır devam eden Yemen iç savaşında başkent Sana ile bazı bölgelerin denetimini ele geçirin İran destekli Şii Husi militanları, Mi-24 taarruz helikopteri kullanırken görüntülendi. Militanlar tarafından ele geçirilen helikopterin, geçmişte Yemen hükümetinin Rusya'dan satın aldığı araçlardan biri olduğu sanılıyor. RİYAD MÜHİMMATI TÜKETTİ

Suudi Arabistan ve BAE destekli Yemen hükümet güçlerine ağır kayıplar verdiren Husiler, Riyad yönetimine ait petrol tesislerine de sık sık İHA'lı saldırılar düzenliyor. Bir yıl içerisinde düzenlenen 400'e yakın saldırı, 10 bin dolarlık İHA'yı 1 milyon dolarlık Patriot füzesiyle vurmaya çalışan Suudi Arabistan'a pahalıya mâl oldu. Suud ordusu envanterinde Patriot mühimmatı tükenme noktasına geldi. 

NÜFUSUN YÜZDE 80'İ PERİŞAN

Öte yandan fiili olarak parçalara ayrılmış Yemen'de 7 yıldır süren savaş trajik sonuçlar doğurdu. Ülkede 233 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz korkunç boyutlara ulaştı.

BM'ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, 30 milyonluk nüfusun yüzde 80'i insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!