Yandex Metrica

Sitede Ara

Husilerden ABD, İngiltere ve İsrail’e darbe: Bir haftada 10 gemi vuruldu

Husilerden ABD, İngiltere ve İsrail’e darbe: Bir haftada 10 gemi vuruldu

Yemen'deki Husiler Kızıldeniz, Umman Denizi ve Hint Okyanusu’nda son bir haftada yeni saldırılar düzenlediklerini duyurdu. Husiler bir haftada ABD, İsrail ve İngiltere'ye ait 10 gemiyi vurduklarını açıkladı. 

Dünya

30.05.2024, 20:32

Gazze Şeridi'ndeki İsrail soykırımına tepki olarak Kızıldeniz'de İsrail'e ait gemilere karşı saldırılar gerçekleştirilen Husiler son bir haftada vurulan gemi sayısını açıkladı. Yemen'deki İran destekli Husiler, bu hafta boyunca Kızıldeniz, Umman Denizi ve Hint Okyanusu’nda ABD, İngiltere ve İsrail’e ait 10 gemiyi vurduklarını duyurdu. Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi televizyonda yayınlanan konuşmasında, Husi güçlerinin bu hafta boyunca Kızıldeniz, Umman Denizi ve Hint Okyanusu’nda ve Akdeniz’de Gazze’ye destek operasyonları düzenlediğini ifade etti.

Dört ayrı bölgede 27 balistik ve seyir füzesi ve insansız hava aracıyla operasyonlar yürüttüklerini kaydeden Husi, bu 10 operasyonun İsrail, ABD ve İngiliz düşmanlarıyla bağlantılı 10 gemiyi ve işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağını çiğneyen şirketlere ait gemileri hedef aldığını aktardı. Gazze'ye destek gerekçesiyle eylemlerinin başladığı Kasım 2023'ten bu yana ABD, İsrail ve İngiltere'ye ait hedef aldıkları gemi sayısının 129’a ulaştığını belirten Husi, operasyonların dördüncü aşama çerçevesinde devam ettiğini, nicelik ve nitelik olarak artmaya devam edeceğini kaydetti.

Sonuçları ağır olur: Türkiye Bafel Talabani'ye yönelik baskıyı artırıyor: PKK ile iş birliğini kes Sonuçları ağır olur: Türkiye Bafel Talabani'ye yönelik baskıyı artırıyor: PKK... Haberi Görüntüle

KIZILDENİZ'DE SON DURUM

Soykırımcı İsrail'in Gazze'deki katliamlarına tepki gösteren Yemen'de İran'ın desteklediği Husiler, 31 Ekim 2023'te bir dizi saldırılar başlattı. Husiler Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenliyor. Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

İsrail'i koruma misyonunu üstlenen soykırım ortağı ABD, ise Husilere karşı harekete geçti. ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı. ABD ve İngiltere'nin, Yemen'de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading