Yandex Metrica

Sitede Ara

Husiler, Kızıldeniz'den geçirmiyor: Bir ABD gemisi daha vuruldu

Husiler, Kızıldeniz'den geçirmiyor: Bir ABD gemisi daha vuruldu

Husiler, Kızıldeniz'de ve Basra Körfezi'nde İsrail'e destek veren gemileri vurmaya devam ediyor. Yapılan açıklamada bölgede 3 askeri operasyon gerçekleştirildiği ve operasyonlardan birinde bir ABD gemisinin vurulduğu bildirildi.

Dünya

06.06.2024, 08:12

Husiler adına açıklama yapan Askeri Sözcü Yahya Seri, Kızıldeniz ve Basra Körfezi'nde 3 askeri operasyon gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Kendilerine ait El-Mesira televizyonuna konuşan Seri, Kızıldeniz'de 2, Basar Körfezi'nde ise 1 geminin hedef alındığını bildirdi. 

Kızıldeniz'de Roza ve Vantage Dream isimli gemilerin hedef alındığını söyleyen Seri, bu gemilerin işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağını ihlal eden şirketlere ait olduğunu belirtti. Seri, iki geminin İHA ve füzelerle vurulduğunu söylerken gemilerin kime ait olduğu konusunda herhangi bir bilgi vermedi.

Üçüncü operasyon ise Basra Körfezi'nin doğusunda gerçekleşti. Yahya Seri, bu operasyonda "Maersk Seletar" adlı bir Amerikan gemisinin İHA'larla vurulduğunu söyledi. Geminin ağır hasar aldığı iddia ediliyor.

Seri, Husilere bağlı askeri güçlerin, Gazze Şeridi'ne saldırılar durana ve abluka kaldırılana kadar Filistin halkına destek amaçlı askeri operasyonlarını sürdüreceğini vurguladı. ABD ya da İsrail'den henüz konuya dair açıklama yapılmadı.

72 milyonluk bir dev doğuyor: Emperyalistlerin çanına ot tıkayan hamle 72 milyonluk bir dev doğuyor: Emperyalistlerin çanına ot tıkayan hamle Haberi Görüntüle

KIZILDENİZ'DEKİ GERGİNLİK

İran destekli Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023'ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor. Buna karşılık ABD, küresel deniz ticaretinin tehlikeye girdiğini öne sürerek 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı. ABD ve İngiltere'nin, Yemen'de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

Habere Tepki Ver

5

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading