banner2

Hükümet bir türlü kurulamıyor! 2 yıl içinde 5. kez seçim yapılacak

Cumhurbaşkanı Radev, Bulgaristan'da 48. parlamentonun hükümet kuramaması sebebiyle erken genel seçimin 2 Nisan'da yapılmasına karar verdi. Radev, yayımladığı kararnameyle 3 Şubat'tan itibaren parlamentoyu feshedeceğini duyurdu.

Dünya 24.01.2023, 22:18 24.01.2023, 22:40
Abone ol
Hükümet bir türlü kurulamıyor! 2 yıl içinde 5. kez seçim yapılacak

Bulgaristan halkı yaklaşık 2 yıl içinde 5. kez sandık başına gitmiş olacak.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, geçtiğimiz yıl ekim ayında yapılan genel seçimlerin ardından hükümeti kurma sürecinde Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) de başarısız olmasının ardından hükümeti kurma konusunda tüm imkanların tükendiğini belirtti.

Radev, 3 Şubat'ta meclisin feshedileceğini ve 2 Nisan'da erken genel seçime gidileceğini bildirdi.

Bu doğrultuda kararname hazırlayacağını aktaran Radev, meclisin feshedilene kadar yolsuzlukla mücadele, Avrupa Birliği (AB) Toparlanma Planı gibi önemli kanunları düzenlemek için çaba göstermelerini isteyerek, "Milletvekilleri bu kısa zamanda işlerini yoğunlaştırmalı" dedi.

HÜKÜMET DÜŞTÜKTEN SONRA SİYASİ KRİZ BAŞLADI

Ülkede 22 Haziran'da Başbakan Kiril Petkov liderliğindeki koalisyon hükümeti mecliste yapılan güven oylamasını kaybetmişti.

Hükümetin düşmesinin ardından başlayan siyasi kriz meclisteki diğer partilere hükümet kurma görevi verilmesi ve başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle derinleşmişti. Ülkede hükümet kurulamamasının ardından 2 Ekim'de yeniden seçime gidilmişti.

Cumhurbaşkanı Radev 2 Ekim'de yapılan seçimi ilk sırada tamamlayan Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği için Vatandaşlar Girişimi (GERB) Partisi'ne hükümeti kurma görevi vermesine rağmen GERB hükümeti kuramamıştı.

Radev ise bu görevi daha sonra Değişime Devam Ediyoruz İttifakı'na vermişti. Değişime Devam Partisi'nin de hükümeti kuramamasının ardından Bulgaristan Sosyalist Partisi'ne (BSP) geçen hükümeti kurma görevi de sonuçsuz kalmıştı. Bulgaristan'da geçtiğimiz sene ekim ayında yapılan genel seçime katılım oranı ise yüzde 39'da kalmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!