Hükümet acil toplandı! Polise olağanüstü yetki verildi, OHAL ilan edildi

Kanada'da aşı karşıtlarının kısıtlamalara karşı düzenlediği protestolar nedeniyle, 'ileri demokrasi' örneği olarak sunulan Kanada yönetimi olağanüstü hal ilan etti. Ülke tarihinde ilk kez uygulanan Ohal ile Kanada Başbakanı Trudeau, polise olağanüstü yetki verdi. Bireylerin özgürlüklerinde belirgin kısıtlamalara gidilecek,

Dünya 15.02.2022, 10:02 15.02.2022, 12:08
Abone ol

Türkiye'deki terörle mücadeleyi insan hakkı ihlali olarak tanımalayan muhalefetin ileri demokrasi örneği olarak gösterdiği ülkelerde 'aşı karşıtlığı' büyük bir mücadele alanına dönüştü. 
Aşı karşıtlarının sokaklara çıktığı Kanada, gösterileri bastıramayınca ülke tarihinde bir ilk yaşandı; federal çapta OHAL ilan edildi. 

KANADA POLİSİ: AŞI KARŞITLARININ EYLEMLERİ TERÖRİZM

Kanada’nın başkenti Ottawa’da protestolar 29 Ocak’ta başladı. Halen devam eden aşı karşıtı kamyoncuların eylemi Kanada yönetimine göre "ülke çapında ayaklanma".

Yaşananları bir işgal olarak tanımlayan Ottawa Polis Kurulu “Toplumumuzdaki bu tür terörizmin bu şekilde devam etmesine izin veremeyiz” açıklamasında bulundu. 

''ABD'DEKİ GRUPLAR OLAYLARI FİNANSE EDİYOR''

Türkiye'deki sokak olaylarına Batı desteğinin hatırlatılmasına karşı çıkılıp ve iddilar itibarsızlaştırsa da, Kanada'daki olaylarda ortaya çıkan resmi söylemler dikkat çekici. ABD'nin eski Kanada Büyükelçisi Bruce Heyman'a göre ABD'deki bazı gruplar Kanada'daki yıkıcı faaliyetleri finanse ediyor. Kamyoncuların protesto eylemleri için açılan ve daha sonra durdurulan bağış kampanyasına, ABD’deki grupların büyük miktarlarda bağış yaptıkları ileri sürülmüştü ortaya çıkmıştı. 

KANADA YÖNETİMİ ACİL TOPLANDI

Ülkede baskı altına alınıp sindirilmeye çalışılan protestolara karşı, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, Adalet Bakanı ve Başsavcı David Lametti, Kamu Güvenliği Bakanı Marco Mendicino ve Acil Durum Hazırlık Bakanı Bill Blair ile basın toplantısı düzenledi.

POLİSE OLAĞANÜSTÜ YETKİ

Protestolaro 'yasa dışı abluka' olarak tanımlayan Trudeau, Acil Durumlar Yasası'nın uygulamaya konulduğunu duyurdu. 

Alınan kararın derhal uygulamaya konulduğunu duyuran Trudeau, uygulama ile polis güçlerine düzeni yeniden sağlamak için olağanüstü yetkiler verileceğini söyledi. Kanada Başbakanı, polise, ablukalar ve işgaller gibi yasa dışı ve tehlikeli faaliyetlere, oldukları yerlerde düzeni yeniden sağlamak için daha fazla araç sağladığını ifade etti.

Uygulama hükümete ayrıca, sınır geçişleri ve havaalanları gibi kritik alanları belirleyip güvenlik altına alma yetkisi veriyor.

Trudeau, yasanın uygulanmasıyla birlikte protestoculara ait kamyonları da kaldırabilecek. 

FİNANSAL TEDBİRLER DE UYGULANACAK

Yasa, federal hükümete yasa dışı ablukaları finanse etmek veya desteklemek için finans kurumlarının kullanılmasını yasaklama izni de veriyor.

Trudeau, "Bu, Kanadalıları güvende tutmak, insanların işlerini korumak ve kurumlarımıza olan güveni yeniden sağlamakla ilgili" dediği açıklamasında, uygulamanın devlet güçlerine "acil ve kritik bir durum sonucunda ortaya çıkan etkilerle başa çıkmak için normal zamanlarda uygun olmayabilecek özel, geçici önlemler alma" yeteneği verdiğine işaret etti.

ACİL DURUMLAR YASASI EN SONU 1970'TE KULLANILMIŞTI

Kanada’da 1980'lere kadar Savaş Tedbirleri Yasası olarak bilinen yasa, hem metni hem de ismi değiştirilerek Acil Durumlar Yasası haline getirildi.

Birinci Dünya ve İkinci Dünya Savaşları sırasında devreye sokulan Savaş Tedbirleri Yasası, en son 1970 yılında zamanın başbakanı Pierre Elliott Trudeau tarafından Quebec’te yaşanan rehine krizi sırasında kullanıldı.

1980 yılında değişen şartlara göre güncellenen yasanın ismi de Acil Durumlar Yasası olarak değiştirildi. Kanada Acil Durumlar Yasası, değişen bu haliyle bugüne kadar hiç uygulanmadı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!