Hristiyan dünyası çalkalanıyor! ABD'de Güney Baptist liderleri kilisedeki cinsel tacizleri görmezden geldi

ABD’de en büyük Protestan mezhebi grubu Güney Baptist Konvansiyonu (SBC), kilisede cinsel istismara uğrayanların üst düzey din adamları tarafından genellikle görmezden gelindiğini, “hatta karalandığını” belirten bir rapor yayınladı. Protestan mezhebine bağlı SBC, ABD'de Katolik cemaatinden sonra en büyük dini grubu oluşturuyor.

Dünya 24.05.2022, 00:27 24.05.2022, 00:49
Abone ol
Hristiyan dünyası çalkalanıyor! ABD'de Güney Baptist liderleri kilisedeki cinsel tacizleri görmezden geldi

Son yıllarda özellikle Katolik Kilisesi'nde giderek artan cinsel istismar olayları şimdi de ABD'deki Protestan mezhebine sıçradı.

PROTESTAN LİDERLERİ TACİZE UĞRAYANLARI KARALADI

Bağımsız firma Guidepost Solutions tarafından hazırlanan 300 sayfalık raporda, dini grup içinde üst düzey yetkililerin on yıllarca cinsel taciz mağdurlarını dikkate almadığı, iddiaların üstünü örttüğü ve istismarı önleyecek reformlara karşı direndiği duyuruldu.

SBC Başkanı Ed Litton, yaptığı açıklamada, kurbanlar için “çok üzüldüğünü” belirterek, Güneyli Baptistleri mezhebin kültürünü değiştirmeye ve reformları uygulamaya hazırlanmaya çağırdı.

Litton, "Güney Baptistlerinin bugün bu başarısızlıkları gidermesi, Anaheim'da bir araya geldiğimizde yeni bir rota çizmesi ve bilinçli adımlar atmaya hazırlanmaya başlamaları için dua ediyorum" ifadesini paylaştı.

Yedi aylık soruşturma sonucu ortaya çıkan rapora karşı kilise içinde bazı üst düzey yürütme komitesi liderinin istifa ettiği ve geçici liderlik altındaki organın, raporu görüşmek üzere yarın toplanacağı kaydedildi.

SBC’nin üç hafta sonra California’nın Anaheim şehrinde yapacağı SBC 2022 ulusal toplantısında da raporun tartışılacağı aktarıldı.

ABD'DE KATOLİKLERDEN SONRA EN BÜYÜK HRİSTİYAN MEZHEBİ

ABD merkezli bir Hristiyan mezhebi olan ve ülkede Katolik cemaatinden sonra en büyük dini grubu oluşturan Protestan mezhebine bağlı SBC’nin 13 milyon kişilik cemaati bulunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!