banner2

Hollandalılar kölelik tarihi için dilenecek özre karşı: 'Kabul edilmeyebilir'

Hollandalılar hükümetin kölelik tarihi için özür dilemesine karşı çıkıyor. Hükümet 19 Aralık'ta 8 farklı noktada resmi özür dileneceğini açıklamıştı. Halkın yarısı resmi olarak özür dilenmesine karşı çıkarken Surinam Ulusal İyileştirme Komisyonu (NRCS) Başkanı Armand Zunder ise özrün kabul edilmeme ihtimali olduğu için riskli bir politika olduğunu söyledi.

Dünya 28.11.2022, 14:20 28.11.2022, 16:15
Abone ol
Hollandalılar kölelik tarihi için dilenecek özre karşı: 'Kabul edilmeyebilir'

Hollanda hükümetinin kölelik tarihi dolayısıyla 19 Aralık'ta dünya çapında 8 ayrı noktada resmi olarak özür dileyeceğini açıklamasından sonra vatandaşlardan tepki geldi. 

Kamu yayıncısı NOS'un anketine göre, Hollanda hükümetinin özür dilemesini isyemeyenlerin oranı yüzde 49 oldu. Geçen yıl ise bu oran yüzde 55 olarak kaydedilmişti. 

HOLLANDALILARIN YARISI ÖZRE KARŞI

Hükümetin özür dilemesini isteyenlerin oranı ise geçen yıl yüzde 31 iken bu yıl yüzde 38'e yükseldi. 

Araştırma sonuçları kölelik sistemi için özür dilenmesini isteyen insanların çoğunun göçmen kökenli vatandaşlardan oluştuğunu gösteriyor. 

'ÖZÜR KABUL EDİLMEYEBİLİR'

Surinam Ulusal İyileştirme Komisyonu (NRCS) Başkanı Armand Zunder, basın mensuplarına yaptığı açıklamada kabul edilmeme ihtimali olduğu için hükümetin özür dilemesinin riskli olduğunu belirtti ve "Bu, başarısız olma riski taşıyan tek taraflı bir Hollanda politikası." dedi.

Zunder ayrıca, Surinam Ulusal İyileştirme Komisyonu (NRCS) Başkanı Armand Zunder, basına yaptığı açıklamada hükümetin özür girişimiyle ilgili, "Bu, başarısız olma riski taşıyan tek taraflı bir Hollanda politikası." şeklinde konuşmuştu. 

TAZMİNAT YOK, KÖLELİK MÜZESİ KURULACAK

Hollanda hükümeti 19 Aralık'ta ülkenin kölelik tarihi ile ilgili dünya genelinde 8 farklı noktada resmi özür dileneceğini açıklamıştı. Kölelik için tazminat ödenmeyeceği, bunun yerine farklındalığı artırmak için 200 milyon euro bütçe ayrıldığı belirtilmişti.

Tazminat ödemeyeceğini açıklayan Hollanda'nın "kölelik müzesi" kurulacağını ve bu amaçla 27 milyon avroluk bütçe ayrıldığını söylemişti.

'KÖLELİK ANMA YILI' 

Hollanda köleliğin kaldırılmasının yıldönümü olan 2023'Ün "kölelik anma yılı" ilan edilmesi yönünde fikirler olduğunu belirtmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!