Hollanda Başbakanı Mark Rutte: Türkiye ile iyi bir ilişkiye sahip olmayı kendime görev olarak görüyorum

"Salı günü Ankara’ya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye gideceğim" diyen Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO'nun doğu kanadının savunması için Türkiye'nin NATO içinde büyük önem taşıdığını belirtti. Rutte ayrıca, "Türkiye ile iyi bir ilişkiye sahip olmayı kendime bir görev olarak görüyorum." ifadelerini kullandı.

Dünya 18.03.2022, 23:50 19.03.2022, 00:11
Abone ol
Hollanda Başbakanı Mark Rutte: Türkiye ile iyi bir ilişkiye sahip olmayı kendime görev olarak görüyorum

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, her hafta cuma günü yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası basın toplantısı gerçekleştirdi.

NATO içindeki ülkelerin birbirleriyle yoğun görüşmeler yapmaya devam etmesi gerektiğini ifade eden Rutte, "Türkiye, tabii ki doğu kanadının savunması için NATO içinde büyük önem taşıyor." dedi.

TÜRKİYE İLE İYİ BİR İLİŞKİYE SAHİP OLMAK İSTİYOR

Rutte, Türkiye ile temasın sadece Almanya tarafından olmaması gerektiğini belirterek, "Türkiye ile yoğun görüşmeleri olan az sayıdaki AB ülkesinden biri de Almanya'dır. Dolayısıyla bunu Almanya'dan farklı bir boyutta değil de Avrupa'da tüm dosyaları düşünmeye çalışan bir oyuncu olarak her konuda anlaşmasak da Türkiye ile iyi bir ilişkiye sahip olmayı kendime bir görev olarak görüyorum." ifadesini kullandı.

TÜRKİYE HEM RUSYA HEM UKRAYNA İLE TEMAS HALİNDE

Özellikle Türkiye'nin, Rusya-Ukrayna savaşında hem Rusya hem de Ukrayna ile temas halinde olan birkaç ülkeden biri olduğunu vurgulayan Rutte, "Avrupa Birliği ve NATO dışında, bunlar sadece İsrail ve Hindistan başbakanları ile Türkiye’nin Cumhurbaşkanıdır. Ben de birkaç hafta önce bu bağlamda onunla konuştum ve yakında yanına gelmeye çalışacağımı söyledim." değerlendirmesinde bulundu.

Rutte, Türkiye ile kişisel ilişkilerin her zaman iyi kaldığını vurgulayarak, "Salı günü Ankara’ya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye gideceğim." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!