Yandex Metrica

Hocalı fotoğrafını görenler aynı şeyi düşündü: Kafa derisi yüzen, çocukların gözlerini çıkaranlar nerede?

Karabağ Ermenileri Hankendi'de özerk devlet sevdasından vazgeçti. Azerbaycan vatandaşlığı altında yaşamak istemeyen Ermeniler, Hocalı Havalimanı'nda toplandı. İsteyen herkes Ermenistan'a güven içinde yolculuk edebiliyor. Bölgede oluşan manzara, soykırıma uğramış Türklerin 25-26 Şubat 1992 gecesi yaşadıklarını hatırlattı.

Dünya

04.05.2024, 04:14

Azerbaycan sınırları içerisindeki Karabağ'ın orta yerinde 'özerk devlet' kurmaya çalışan, hatta geçtiğimiz günlerde korsan cumhurbaşkanlığı seçimi düzenleyen Ermeni teröristler, 19-20 Eylül 2023 tarihlerindeki askeri operasyonlarla sadece 24 saat içerisinde havlu attı. 

Fransa, Rusya ve ABD'deki diaspora tarafından desteklenen silahlı terör grupları, Hankendi ve çevre illerde bulundukları mevzileri boşaltarak teslim Azerbaycan güçlerine teslim oluyor. 

Bölgede yaşayan Ermenilerden bir kısmı ise Azerbaycan devletinin vatandaşlık teklifini ve 'birlikte yaşama' arzusunu reddederek Ermenistan'a gidiyor.

Hocalı Havalimanı

Ermeni sivillerin bölgeyi terk etmek için kullandığı temel güzergâh, Hankendi'ye 10 kilometre mesafede bulunan Hocalı kentiydi. Hocalı Havalimanı'nda toplananların her türlü ihtiyaçları giderildi; isteyen herkesin Ermenistan topraklarına intikali sağlandı.

Bölgeden yansıyan ibretlik görüntüler, 31 yıl önce yaşananları akıllara getirdi.

25-26 Şubat 1992 gecesi Ermeni ordusu Azerbaycan Türklerinin yaşadığı Hocalı şehrini işgal etmişti. Karabağ'ın diğer bölgelerinde Rusya destek Ermeni çetelerin sürdürdüğü vahşet nedeniyle sivil halk son çare Hocalı'ya akın etmiş ve kasabanın nüfusu birkaç hafta içerisinde 2 binden 6 bin 500'e ulaşmıştı.

Esad işi yokuşa sürüyor: Masaya oturmaya hazırız fakat... Esad işi yokuşa sürüyor: Masaya oturmaya hazırız fakat... Haberi Görüntüle

KARABAĞ'DA SOYKIRIM GECESİ...

Kenti abluka alan Ermeniler telefon ve elektrik hatlarını kesti. Su boruları tahrip edildi. 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gece Ermeni katliam timleri Hocalı'ya girdi ve sonraki saatler boyunca kasabada terör estirdi. Soğuk kış gecesinde donanlar da dahil olmak üzere 613 kişi bir gecede katledildi. Ağdam yolunda ise 13'ü çocuk, 51'i kadın olmak üzere 200 ceset serpilmişti. 

Ermeniler Hocalı'da topladıkları cesetler üst üste yığarak bir tepe haline getirdi. Bazı cesetler kasten parçalanmıştı. Kafatasları ikiye ayrılmış çocuklara ilişkin korkunç manzaralar sonraki dönemde İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Birleşmiş Milletler raporlarına girdi. Öldürülenlerin tek 'suçu' vardı: İkametlerini terk etmeme konusunda Ermeni katliamcılara direniyorlardı.

Hayatta kalan ve vahşete şahit olan 5 bin 300'ü aşkın Hocalı sakini mecburen bölgeyi terk ederek yollara düştü. Birçoğu ormanlık bölgede donarak şehit oldu. Ermeniler tarafından kafa derileri yüzülen pek çok Türk sivilin naaşı yollara saçılmış haldeydi. Dünya kamuoyu, Karabağ'da Ermenilerin imza attığı vahşetten günler sonra haberdar olabildi.

Yunanistan'dan dikkat çeken Türkiye açıklaması: 'Gelecek nesillere borcumuzdur' Yunanistan'dan dikkat çeken Türkiye açıklaması: 'Gelecek nesillere borcumuzdur' Haberi Görüntüle

BAZILARININ GÖZLERİ ÇIKARILMIŞTI

Hipotermiden ötürü ölmek üzereyken güney bölgelere ulaşabilen ve sonrasında Nahçıvan üzerinden Türkiye topraklarına giren Azerbaycan Türkleri böylece hayatta kalabildi. Dönemin gazetelerine konuşan 'Hocalı' tanıkları vahşeti şöyle anlatıyordu: 

"Hocalı'dan işkenceyle kaçırılan soydaşlarımızı Karakaya ormanlığında karşıladık. Gözleri çıkarılmış insanlar, nereye yürüdüklerinin bile farkında değiller. Bazılarının kulağı kesilmiş, bazısının burnu. Ayağını kaybeden yaşlı bir adam da donarak ölmüştü. Bir genç anneyi ise bebeğini emzirirken öldürdüler. Süt vermekte olduğu memesini kestiler. Ölü meme, 6 aylık bebeğin ağzındaydı. Çocuk bir süre süt, sonra da kan emdi. Hemen ardından donarak öldü."

Ermeni terör grupları canlıları öldürmekle yetinmemişti; bölgede Türklerin mezarlarını da talan etti. Camiler domuz ahırına çevrildi; binlerce Türk de Ermeni ve Rusların yönettiği hapishanelerde can verdi. 

Gazze için kritik uyarı! 'Sadece insani kriz yok aynı zamanda bir sefalet girdabı var' Gazze için kritik uyarı! 'Sadece insani kriz yok aynı zamanda... Haberi Görüntüle

ALİYEV: SORUMLULAR ELBET CEZASINI GÖRECEK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Hankendi zaferinin ardından dün yaptığı açıklamada o karanlık günleri hatırlattı. Katliamlardan sivil Ermeni halkı sorumlu tutmadığını söyleyen Aliyev, "Biz Hocalı soykırımından, şehirlerimizin harabeye çevrilmesinden, kabirlerin talan edilmesinden dolayı Ermeni halkını sorumlu tutmuyoruz. Bu, kriminal rejim unsurlarının ve yöneticilerinin suçudur. Onlar bu suçların mesulûdür. Bazıları cezalarını aldılar, bazıları da elbet alacaklar" diye konuştu. 

Katliamdan 31 yıl sonra, Hankendi'den çıkıp Ermenistan'a gitmek üzere Hocalı Havalimanı'nda toplananlara her türlü yardımın yapılması, Türklere 'soykırımcı' yaftası yapıştırmaya çalışan çevrelerin yüzüne atılmış son tokat oldu. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading