Yandex Metrica

Hizbullah'tan İsrail'e misilleme: Üst düzey 4 isim öldürülmüştü: 100 roket fırlatıldı

Hizbullah'tan İsrail'e misilleme: Üst düzey 4 isim öldürülmüştü: 100 roket fırlatıldı

İsrail-Lübnan sınırına 15 km uzaklıktaki bi köyde sessiz başlayan gece, büyük bir patlama sesi ile bölündü. Savaş uçaklarının fırlattığı füze bir binayı havaya uçurdu. Gökyüzüne yükselen alevler ve dumanın dağılmasıyla, saldırının hedefindeki isim ortaya çıktı. Hizbullah, İsrail'in Lübnan'ın güneyine düzenlediği hava saldırısında 4 üst düzey yöneticinin öldüğünü duyurdu. İsrail'e karşı saldırı başlatan Hizbullah sabah saatlerinde  İsrail'e tam 100 adet roket fırlattı.  

Dünya

12.06.2024, 13:48

Şok saldırı öncesi gün boyu Hizbullah Lübnan'ın güneyinden İsrail'e 80'den fazla roket ateşledi. Pazartesi gecesi Suriye sınırına yakın konumdaki Hermel'de bir konvoyun İsrail tarafından hedef alınmasıyla tırmanan gerilim, Salı günü doruğa çıktı. Lübnan'ın en büyük askeri gücü Hizbullah, roket yağmurunun yanı sıra İsrail'e ait bir silahlı insansız hava aracını daha düşürdü.

Öte yandan Lübnan semalarında uçan Hermes 900'e İran'ın ürettiği 358 adlı füze ateşlendi, İsrail drone'u alev alev yanarak düştü. 358 füzesini Yemenli Husiler de Amerikan MQ-9 Reaper drone'larını vurmak için kullanıyor.

Atina basını şok bilgiyi açıkladı: Ege'ye 7 adet elektronik harp istasyonu kurduk Atina basını şok bilgiyi açıkladı: Ege'ye 7 adet elektronik harp... Haberi Görüntüle

HİZBULLAH'A ŞOK SALDIRI

Barbar İsrail ordusuise gece yarısı sınırın kuzeyindeki Cuvaya kasabasında Hizbullah'ın önemli isimlerinden birini hedef aldı. Hava saldırısı, Hizbullah'ın komutanlarından Talip Abdullah'ın evini yerle bir etti. Gerçek adı Sami Abdullah olan komutanın yanı sıra üç Hizbullah üyesi daha saldırıda öldü. Bu isimler, Muhammed Hüseyin Sabra, Ali Selim Sufan ve Hüseyin Kasım Hamid.

Hizbullah, İsrail'in saldırıları nedeniyle meydana gelen kayıpları hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, unvanı için "komutan" ifadesi kullanılan Talib Sami Abdullah'ın yanı sıra Muhammed Hüseyin Sabra, Ali Selim Sufan ve Hüseyin Kasım Hamid'in hayatını kaybettiği ifade edildi.

Talib Sami Abdullah'ın 1969'da Lübnan'ın güneyindeki Adşit köyünde doğduğu ve Hizbullah'ın güney bölgesindeki önde gelen saha komutanlarından olduğu aktarıldı.

Abdullah ve diğer Hizbullah mensuplarının, İsrail'in gece saatlerinde sınırdan yaklaşık 15 kilometre mesafedeki Cuvaya köyüne düzenlediği hava saldırısında öldükleri kaydedildi.

Rusya'dan ABD'ye 'Tomahawk' tepkisi: Soğuk Savaş'a doğru emin adımlarla ilerliyoruz Rusya'dan ABD'ye 'Tomahawk' tepkisi: Soğuk Savaş'a doğru emin adımlarla ilerliyoruz Haberi Görüntüle

100 ROKET FIRLATILDI

İsrail ordusu ile 8 Ekim 2023'ten beri yaşanan çatışmalardan bu yana Hizbullah daha önce de bir saha komutanının hayatını kaybettiğini duyurmuştu. İsrail 8 Ocak'ta düzenlediği hava saldırısında Hizbullah'ın saha komutanı Visam Hasan Tavil'i öldürmüştü. İsrail ordusu ile 8 Ekim 2023'ten beri sınır hattında yaşanan çatışmalarda ölen Hizbullah mensubu sayısı 339'a yükseldi.

Katil İsrail ordusu tarafından komutanları öldürülen Hizbullah, İsrail’e büyük bir roket saldırısı başlattı. Lübnan'dan İsrail'e tam 100 adet roket fırlatıldı.  Times of Israel gazetesinin haberinde sınır hattındaki en az 52 yerleşim biriminde sirenlerin çaldığı aktarıldı.

Öte yandan işgalci İsrail ordusuna ait Meron Stratejik Hava Komuta ve Kontrol Üssü, Hizbullah saldırılarının ardından yanmaya başladı.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading