Her yıl Arefe günü değiştiriliyordu! Kabe'nin örtüsü 20 gün sonra yenilendi

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da Kâbe’nin örtüsü (Kisve-i Şerif) değiştirildi. Ancak bu yıl Arefe Günü değil 20 gün sonra 30 Temmuz'da yenilendi.

Dünya 30.07.2022, 11:13 30.07.2022, 11:13
Abone ol

Her yıl kutsal topraklarda milyonlarca hacı adayının Arafat'a çıktığı Kurban Bayramı Arefe gününde yenilenen Kâbe'nin örtüsü bu yıl 20 gün sonra yenilendi. 

KABE'NİN ÖRTÜSÜ 850 GRAM İPEK 120 KG ALTIN İPLİKTEN HAZIRLANDI

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da değiştirilen Kâbe'nin örtüsü, yaklaşık 850 kilogram ipek, 120 kilogram altın ve 100 kilogram gümüş iplikten hazırlandı.

İpek örtünün üzerine altın ve gümüş ipliklerle Kur'an-ı Kerim ayetleri işlendi. Kabe'nin eski örtüsü ise, yetkililer tarafından özenle saklanır ve üst makamlarca talep edilmesi halinde müzelerde sergilenir.

HER YIL AREFE GÜNÜ DEĞİŞTİRİLİYORDU! BU YIL 20 GÜN SONRA DEĞİŞTİRİLDİ

Her yıl hac döneminde 9 Zilhicce'de Kurban Bayramı Arefe günü hacı adayları Arafat'a çıkınca değiştirilen Kâbe'nin örtüsünün bu yıl 20 gün sonraya 30 Temmuz'a (1 Muharrem) alınmıştı. Hac zamanı, Kabe örtüsü silinirken görülmüş ve dikkat çekmişti. Normal şartlarda hacı adayları bulunduğu dönemde ipek ile özel dokunan üzerinde ayeti kerimeler olan örtüye dokunulmuyordu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!