Hazırlanın, İslamabad'a yürüyoruz! İmran Han başkentte direnişe hazırlanıyor

ABD'nin organize ettiği iddia edilen bir süreç sonrası başbakanlık koltuğunu kaybeden İmran Han, Pakistan'ın yeni hükümetine karşı ciddi bir direniş başlatıyor. Han, destekçileriyle birlikte İslamabad'a yürüyecek ve yeni seçim yapılıncaya kadar kenti terk etmeyecek.

Dünya 23.05.2022, 00:44
Hazırlanın, İslamabad'a yürüyoruz! İmran Han başkentte direnişe hazırlanıyor

Pakistan'da ABD tarafından yönlendirilmiş bir 'darbe' süreci sonrası Meclis'te gensoruyla yönetimden el çektirilen eski Başbakan İmran Han, taraftarlarına yeni eylem çağrısında bulundu. Henüz görev süresi dolmadan koltuğundan edilmesini ABD'nin müdahalesine bağlayan İmran Han, Şahbaz Şerif başbakanlığındaki yeni hükümeti tanımadığını belirterek "Çarşamba günü barışçıl gösteriler için İslamabad'a yürüyoruz" dedi.

Han, Peşaver'de gazetecilere yaptığı açıklamada 'hemen seçime gidilmesini' talep ederken, 25 Mayıs'tan itibaren başlatacağı gösterilerde İslamabad'da ne kadar süre kalacaklarının henüz belli olmadığını söyledi. 

"Yeni hükümeti asla kabul etmeyeceğiz - İslamabad'da ne kadar kalmamız gerektiğine bakılmaksızın orada kalacağız" diyen İmran Han, İslamabad dışında toplanan yüzbinlerce kişiyle şehre gireceklerini, Meclis feshedilip yeni seçimler yapılıncaya kadar da orada kalacaklarını dile getirdi. 

3,5 yılı aşkın süre başbakanlık koltuğunda oturan İmran Han, kendi partisi olan Pakistan Adalet Hareketi'nden (PTI) bazı milletvekillerinin muhalefet saflarına geçmesiyle birlikte güvenoyu için çoğunluğu kaybetmiş ve hakkında verilen gensoru sonrası yönetimden düşürülmüştü. 

Sonraki günlerde tüm yurtta protesto çağrısı yapan İmran Han, milyonları sokağa dökmüş ve Pakistan, tarihinin en geniş katılımlı eylemlerini yaşamıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!