Yandex Metrica

Hazine sandığı şehrinde antik mavi oda keşfedildi: Kadın figürleriyle süslenmiş gizemli duvar

Hazine sandığı şehrinde antik mavi oda keşfedildi: Kadın figürleriyle süslenmiş gizemli duvar

İtalya'nın Pompeii merkezinde yapılan son kazılarda arkeologlar, eski bir Roma tapınağı olduğuna inanılan mavi bir oda keşfettiler. İtalya Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano burayı ziyaret ettikten sonra Pompeii'yi "hala kısmen keşfedilmemiş bir hazine sandığı" olarak tanımladı.

Dünya

06.06.2024, 18:28

Şimdiye kadar 13.000'den fazla oda kazıldı ve her biri Pompeii'nin geçmişinin ortaya çıkan hikayesine katkıda bulundu. Yeni keşif, şu anda en dinamik kazı alanlarından biri olan bir yerleşim bölgesi olan Pompeii'nin merkezindeki Regio IX bölgesinde yapıldı.

Yeni ortaya çıkarılan odanın duvarları, yılın dört mevsimini temsil ettiğine inanılan kadın figürleriyle süslenmiş. CNN'e göre bu sanat eserleri aynı zamanda tarım ve çobanlık alegorilerini de içeriyor.

Müzakereye hazırız! Kremlin'den çarpıcı açıklama: Ukrayna’nın mesajı Rusya’nın yaklaşımıyla uyumlu Müzakereye hazırız! Kremlin'den çarpıcı açıklama: Ukrayna’nın mesajı Rusya’nın yaklaşımıyla uyumlu Haberi Görüntüle

MAVİ ODA GİZEMİ

Son kazılarda keşfedilen nadir mavi renk, kültür bakanlığı tarafından tipik olarak önemli dekoratif öneme sahip alanlarla bağlantılı olarak vurgulanıyor.

Bakanlığın daha ayrıntılı incelemesi, yayına göre bölgenin kutsal mekan olarak değerlendirilebileceğini gösteriyor. Mavi oda muhtemelen ritüel faaliyetler ve kutsal eşyaların korunması için kullanılıyordu.

Genellikle dini bağlamlarda bulunan bir sacrarium, öncelikle kutsal maddelerin atılması için kullanılan özel bir lavabo veya leğendir. Örneğin kiliselerde kutsal alan, kutsanmış materyallerin saklandığı kapları yıkamak için kullanılır. Bu, suyun normal kanalizasyon sistemine girmemesini sağlar. Bunun yerine içeriğin kutsal doğasına saygı gösterilerek dünyaya yöneliktir.

Film sahnesi değil gerçek! Heyelan felaketinde 146 kişi hayatını kaybetti! Film sahnesi değil gerçek! Heyelan felaketinde 146 kişi hayatını kaybetti! Haberi Görüntüle

ŞİDDETİ İÇEREN SAHNELER TASVİR EDİLMİŞ

Pompeii'deki arkeologlar daha önce bir konut bölümünün arka odasının duvarlarında eskizler keşfetmişlerdi. Yaşları 5 ile 7 arasında değişen çocukların eseri olduğuna inanılıyor. Bu çizimler MS 79'da Vezüv Yanardağı'nın yıkıcı patlamasından önce oluşturulmuştu.

Çizimler, hayvanlarla mücadele eden gladyatörlerin ve avcıların yer aldığı şiddet içeren sahneleri tasvir ediyordu. Bu bulgu, eski çağlardaki küçük çocukların bile aşırı şiddetin gerçeklerinden korunmadığını gösteriyor.

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading