Yandex Metrica

Hayalet bombardıman uçağı göreve hazır: 10 ton silah taşıma kapasitesi, 8500 kilometre menzili ile tam bir ölüm makinesi!

Hayalet bombardıman uçağı göreve hazır: 10 ton silah taşıma kapasitesi, 8500 kilometre menzili ile tam bir ölüm makinesi!

Çin, 8500 kilometre menzili, 10 ton ağırlığında silah taşıma kapasitesi ile tam bir ölüm makinesi hazırlıyor. Amerika'nın hakim olduğu Pasifik Okyanusu'nda ipleri eline almak isteyen Çin, H-20 bombardıman uçağını geliştirmek için yoğun çaba harcıyor.

Dünya

09.07.2024, 12:25

ABD ile silahlanma yarışına giren Çin, son yirmi yılda savunma sektörüne büyük yatırımlar yaptı. Dünyanın en büyük donanmasına sahip olan Çin gözünü gökyüzüne de dikti. Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Çin, H-20 bombardıman uçaklarının çalışmalarını yoğunlaştırdı. 

Çin medyasında yeni nesil hayalet bombardıman uçağının yakında hazır olabileceğine dair bu tür haberler defalarca yayınlandı. Ancak Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) ihtiyaçları ne kadar büyük olursa olsun, H-20'nin zaman çizelgesi belirsizliğini koruyor. 

H-20'nin takma adı suyun kimyasal ismine (H2O) benzemektedir. Bu nedenle Çin ona Su adını vermiştir. Çin, yalnızca birkaç gün önce yerli bir C919 yolcusunu fırlattı. Böyle bir durumda Çin hükümet medyası H-20'nin de yakın zamanda fırlatılabileceğini söylüyor.

ABD'den terör örgütü PKK/YPG'ye koruma desteği! 40 araçlık konvoy Suriye'ye gönderildi ABD'den terör örgütü PKK/YPG'ye koruma desteği! 40 araçlık konvoy Suriye'ye... Haberi Görüntüle

TAM BİR ÖLÜM MAKİNESİ

Çin, H-20'yi yeni nesil uzun menzilli bombardıman uçağı olarak resmi olarak ilk kez 2016 yılında geliştirmeye başladı. Çin'e yönelik uzun menzilli bombalama hedeflerine ulaşmak ve ABD'nin B-2 Spirit ve B-21 Raider bombardıman uçaklarıyla rekabet etmek amaçlanmıştı. 

Şu anda Çin'in H-6 adında tek bir bombardıman uçağı var. H-6, Çin'in kendi ülkesinde lisansla ürettiği Rus Tu-16'nın kopyasıdır. Ancak H-6 artık 70 yaşın üzerinde ve Amerikan bombardıman uçaklarıyla rekabet edebilecek donanıma sahip değil.

Yıllar boyunca PLA Hava Kuvvetleri propaganda videoları, Çin'in bombardıman uçaklarının - Amerikan B-2 gibi - düşük radar malzemesiyle kaplı gizli uçan kanat tasarımıyla donatıldığını gösteriyor. H-20'nin özellikleri bilinmemekle birlikte, Pentagon'un 2021'de Kongre'ye sunduğu yıllık raporda, en az 8.500 km (5.280 mil) menzile ve en az 10 tonluk faydalı yüke sahip olabileceği belirtildi. Konvansiyonel ve nükleer silah kullanma yeteneği. Raporda Çin'in hipersonik silahlarını da taşıyabileceği belirtiliyor.

Gözler Amerika'nın üzerinde! Donald Trump suikastı dünyada nasıl yankılandı? Gözler Amerika'nın üzerinde! Donald Trump suikastı dünyada nasıl yankılandı? Haberi Görüntüle

ABD HAKİMİYETİNE MEYDAN OKUYACAK

Bir kıtadan diğerine saldırabilecek. Çin, H-20 bombardıman uçağının yardımıyla Amerika'nın Guam'ına, Hawaii'sine veya herhangi bir askeri üssüne saldırabilir. Bu aynı zamanda birçok deniz üssünün ve petrol deposunun bulunduğu Amerika'nın batı kıyısını da içermektedir.

Bu, H-20'nin Çin Hava Kuvvetlerini savunma gücünden küresel saldırı gücüne dönüştürebileceği anlamına geliyor. Çin'in H-20 bombardıman uçağının, gizlilik, süper manevra kabiliyeti, süper durum farkındalığı ve potansiyel olarak süpersonik seyir hızı dahil olmak üzere, düşman hava savunmasından kaçmasına olanak sağlayacak bir dizi beşinci nesil yetenekle donatılacağına inanılıyor.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading