banner2

Harabe Harkov'a bir füze daha: Rus ordusu yıkmaya doymuyor

Rus ordusu, Ukrayna doğusunda bir süre işgal edip daha sonra geri çekilmek zorunda kaldığı Harkov'a yine saldırdı. Zaten harabe haldeki kent 11 sivile daha mezar oldu.

Dünya 18.08.2022, 14:52
Abone ol
Harabe Harkov'a bir füze daha: Rus ordusu yıkmaya doymuyor

Rus ordusu geçtiğimiz aylarda işgal edip sonra geri çekilmek zorunda kaldığı Harkov kentini yine bombaladı. Yabancı askerlerin bulunduğu iddiasıyla zaten harap durumdaki şehre seyir füzesiyle saldıran Rusya, 80'den fazla asker vurduğunu ileri sürdü ancak enkaza dönüşen bina ve çevresinde en az 11 sivil öldü, 37 kişi de yaralandı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin 56. Motorlu Piyade Tugayına ait 37. taburun savaşma kabiliyetini kaybettiğini ileri sürerek, "Harkov kentinde yabancı paralı savaşçıların geçici olarak konuşlandığı merkez, karadan yüksek hassasiyetli silahla vuruldu. 90'den fazla militan yok edildi" dedi. 

Bila Krinitsya ve Velike Artakove yerleşim birimlerinin yakınlarında ise 80'den dazla Ukraynalı askerin etkisiz hale getirildiğini, 50 askerin de yaralandığını 
iddia eden Konaşenkov, son 24 saatte 5 yönetim merkezi, 3 mühimmat deposu ile 10 insansız hava aracının vurulduğunu savundu. 

Rus ordusunun Zaporijya Nükleer Santrali'nde konuşlanarak bölgeyi büyük bir kimyasal felaketin eşiğine sürüklemesi konusunda açıklama yapmaktan kaçınan Rus komutan, oradaki askerlerin santralin güvenliğini sağladığını ileri sürdü. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!