banner2

Hamas'tan İngiltere Başbakanı Truss'a tepki! "Büyük siyonistim" demişti

Hamas, "İsrail'in büyük destekçisi ve siyonist" olduğunu söyleyen İngiltere Başbakanı Liz Truss'ı kınaken "Siyonist işgalle aynı safta" dedi.

Dünya 04.10.2022, 22:47 04.10.2022, 23:18
Abone ol
Hamas'tan İngiltere Başbakanı Truss'a tepki! "Büyük siyonistim" demişti

İngiltere Başbakanı Truss, dün katıldığı bir parti konferansı etkinliğinde,"Büyük bir siyonistim, İsrail'in büyük bir destekçisiyim ve İngiltere ile İsrail arasındaki ilişkiyi güçlendirebileceğimizi biliyorum." ifadesini kullanmıştı. Hamas yöneticilerinden Sami Ebu Zuhri, İngiltere Başbakanı Truss'ın bu sözleriyle "siyonist işgalle aynı safta olduğunu gösterdiğini" söyledi.

"KARA BİRER LEKE"

Zuhri, "Bu açıklamalar, yaklaşık 100 yılı aşkın bir süre önce yayınlanan Balfour Deklarasyonu'ndan itibaren başlayan Filistin mücadelesi karşısında İngiltere'nin işlediği suçları sürdürmesi anlamına geliyor." dedi. Hamas yöneticisi ayrıca, masum çocukları öldürmek için kılıf uyduran bu kişilerin, insanlık tarihinde kara birer leke olduğunu ifade etti.

BÜYÜKELÇİLİĞİ TAŞIMA ADIMI MI?

İngiltere Başbakanı Truss'ın açıklaması sonrası İsrail Başbakanı Yair Lapid de, İngiltere'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımaya "olumlu baktığını" belirtmiş, bunun üzerine Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye İngiltere'nin bu niyetinden "endişeli" olduğunu kaydetmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!