Yandex Metrica

Sitede Ara

Hamas duyurdu! İsrailli ırkçı bakan bizzat işkencelere katıldı: Sadistliğini gösteriyor

Hamas duyurdu! İsrailli ırkçı bakan bizzat işkencelere katıldı: Sadistliğini gösteriyor

Soykırımcı İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'de yaptığı katliamlarla 40 binden fazla Filistinliyi katlederken Gazze ve Batı Şeria'da kaçırılan Filistinliler ise İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in gözetiminde ağır işkencelere maruz kalıyor.   

Dünya

10.07.2024, 23:48

İsrailli ırkçı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in soykırımcı İsrail askerleri tarafından Batı Şeria ve Gazze'de zorla alıkonulan Filistinlilerin işkencelere maruz kaldığı sorgulara katıldığı ortaya çıktı. Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, İsrail hapishanelerindeki binlerce Filistinli tutuklunun en korkunç işkencelere ve kötü muameleye maruz bırakıldığı ifade edildi.

Hamas tarafından yapılan açıklamada, işgalci İsrail'in zorla alıkoyduğu Filistinlilere yönelik insanlık dışı muameleler uygulandığı aktarıldı. Hamas'ın açıklamasında "Serbest bırakılan tutukluların anlattıkları korkunç. Tutukluların vücutlarındaki izler de barbarca uygulamaları gözler önüne seriyor. Son olarak salıverildiklerinde gazeteci Muaz Amarne ​​​​​​​ve sporcu Muazzez Ubeyyat'ın durumları da alıkonma merkezleri ve hapishanelerde işlenen korkunç suçlar ile tehlikeli ihlalleri kanıtlıyor." ifadelerine yer verildi.

İsrail'in "idari tutuklu" olarak 9 ay cezaevinde tuttuğu Filistinli Muazzez Ubeyyat'ın dün serbest bırakıldıktan sonra verdiği ifadelere değinilen açıklamada, "Ben Gvir'in yapılan işkencelere bizzat katıldığına ilişkin Ubeyyat'ın verdiği ifade, İsrailli bakanın ve faşizme boğulmuş hükümet üyelerinin sadizm seviyesini doğruluyor" denildi.

Başkanlık yarışı kızıştı! Biden: Ben dünyayı yönetiyorum, sadece Tanrı isterse çekilirim! Başkanlık yarışı kızıştı! Biden: Ben dünyayı yönetiyorum, sadece Tanrı isterse... Haberi Görüntüle

'İSRAİL ORDUSU AHLAKSIZ'

Açıklamada, Filistinli tutuklulara uygulanan kötü muamele ve işkencelerin "İsrail'in tüm uluslararası sözleşme ve yasalar karşısında duvara tosladığını, İsrail'in ve ordusunun ahlaksız olduğunu teyit ettiği" vurgulandı.

Uluslararası toplum, Uluslararası Adalet Divanı ve Birleşmiş Milletlere acil müdahale çağrısında bulunulan açıklamada, "İsrail'in gözaltı tesislerine girmek ve işlenen ihlalleri araştırmak için komiteler oluşturulması" istendi.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın güneyinde yer alan Beytüllahim kentinde yaşayan 5 çocuk babası Ubeyyat, İsrail'in 7 Ekim'den sonra Filistinlilere karşı başlattığı tutuklama dalgası sırasında gözaltına alınmıştı.

İsrail askeri yasaları uyarınca sanığın hakkındaki suçlamayı öğrenemeden demir parmaklıklar ardına gönderildiği "idari tutukluluk" uygulamasıyla hapsedilen Ubeyyat, İsrail hapishanelerinde işkence altında geçirdiği 9 ayın ardından dün serbest bırakılmıştı.

İsrail, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading