Yandex Metrica

Hakan Fidan'ın Çinlilere ne söylediği belli oldu: Türk Dışişleri kaynaklarından çarpıcı mesajlar

Hakan Fidan'ın Çinlilere ne söylediği belli oldu: Türk Dışişleri kaynaklarından çarpıcı mesajlar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Doğu Türkistan'da Urumçi ve Kaşgar ziyareti diplomasi gündemini sarstı. İngiliz medyasına demeç veren Türk Dışişleri yetkilileri, Fidan'ın Uygur meselesinin çözümü konusunda Çin nezdinde 'sessiz diplomasi' yürüttüğünü kaydediyor. 

Dünya

07.06.2024, 16:44

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Doğu Türkistan'da Uygurlar'ı ziyareti diplomatik arenayı dalgalandırdı. Çin başkenti Pekin'de mevkidaşı Wang Yi ve Çin Başkan Yardımcısı Hang Zheng ile görüşen Fidan, daha sonra Sincan Özerk Bölgesi'ne giderek Urumçi ve Kaşgar'ı ziyaret etti. Buradaki Türklerle bir araya gelen Fidan, çocuklarla konuştu, büyük âlim Yusuf Has Hâcib'in mezarını ziyaret etti. 

Temaslarına ilişkin yazdığı çarpıcı mesajda Fidan, şu ifadeleri kullandı:

"Uzun yıllardır, Türk İslam medeniyetinin kuruluşuna katkı veren pek çok tarihi şehri ziyaret etme fırsatım oldu. 

Mâverâünnehir ve Fergana Vadisi’nin şehirlerini, tarihi Horasan kentlerini ve diğer coğrafyalardaki Selçuklu şehirlerini defalarca görme imkanı buldum. 

Urumçi ve Kaşgar, içimde hep ukde olarak kalmıştı. Nihayet, Çin’deki temaslarım vesilesiyle bu iki kadim şehri de ziyaret ettim.   

'Kitabın adını Kutadgu Bilig koydum. Okuyana kutlu olsun ve ona yol göstersin. Ben sözümü söyledim ve kitabı yazdım. Bu kitap uzanıp her iki dünyayı tutan bir eldir' diye tanımladığı ünlü eserin müellifi, büyük âlim Yusuf Has Hâcib'in aziz ruhuna Fâtiha okudum. 

Allah bütün âlimlerimize rahmet eylesin."

Hakan Fidan'ın Doğu Türkistan ziyareti

Kamala Harris'ten Biden açıklaması: 'Modern tarihte eşi benzeri yok' Kamala Harris'ten Biden açıklaması: 'Modern tarihte eşi benzeri yok' Haberi Görüntüle

AÇIKÇA 'BU SORUNU ÇÖZÜN' DEDİ

Çin'in asimilasyon politikaları nedeniyle onlarca yıldır büyük baskı altında bulunan Uygur Türkleri, Hakan Fidan'ın ziyaretiyle birlikte seslerini duyurma imkanı buldu. 

Ziyaretin perde arkasına ilişkin Londra merkezli Middle East Eye (MEE) sitesine konuşan Türk Dışişleri yetkilileri, Uygur Türklerine yönelik baskının ortadan kaldırılması konusunda Hakan Fidan'ın 'sessiz diplomasi yürüttüğünü' kaydediyor. 

Kaynaklar, "Etnik, dinî ve kültürel bağlarımız olan Uygur Türklerinin bizim için çok önemli olduğunu onlara anlattık. Uygur Türklerinin kültürel haklarının korunması ve değerlerinin muhafaza edilmesi konusunda Türk ve İslâm dünyasının hassasiyetlerini de anlattık" dedi.

Hakan Fidan, Yusuf Has Hacib Türbesi'nde

Ankara'nın Çin'in egemenliğine saygı duyduğunu, 'tek Çin' politikasını desteklediğini vurgulayan Dışişleri yetkilisi, "Ancak aynı zamanda Uygur haklarına ilişkin endişelerin ele alınmasının şart olduğuna da inanıyoruz. Uygurlarla ilgili Türk ve İslâm dünyasını endişelendiren nedenlerin tamamen ortadan kaldırılmasının herkese büyük faydalar sağlayacağını kendilerine anlattık. Bu algıyı değiştirmek ancak Çin'in atacağı adımlarla mümkün olacaktır" açıklaması yaptı. 

Onu yenmek kolay demişti: Donald Trump'ın rakibi Harris'e yaptığı bağışlar ortaya çıktı Onu yenmek kolay demişti: Donald Trump'ın rakibi Harris'e yaptığı bağışlar... Haberi Görüntüle

ERDOĞAN-CİNPİNG GÖRÜŞMESİ BEKLENİYOR 

Urumçi ve Kaşgar'ı Çinli yetkililerin gözü önünde 'Türk ve İslâm şehirleri' olarak tanımlayan Hakan Fidan, ziyareti sırasında Uygur bayrağının rengine atıfla turkuaz bir kravat taktı. 

Fidan bunun yanında Çin'e yönelik her türlü terör faaliyetine karşı olduklarını vurguladı. Türk Dışişleri kaynağına göre "Bu temaslar, Çin'i karşılıklı saygı ve çıkar ilişkisini yeniden canlandırmaya davet girişimiydi." 

Hakan Fidan ve Wang Yi, Pekin'de heyetler halinde görüşme gerçekleştirdi.

Çin'in Türk tarım ihracatına yönelik kısıtlamaları kaldırmasını ve Çin lehine 40 milyar doları aşan ticaret açığının azaltılması için Türkiye'ye daha fazla Çinli turist gönderilmesini istediklerini kaydeden yetkili, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'i resmi ziyaret için Türkiye'ye davet ettiklerini de söyledi. 

Türk yetkililerden biri, Çinli bir konsorsiyumun 2021 yılında Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki hisseleri yaklaşık 700 milyon dolara satın alma niyetinden vazgeçtiğini hatırlattı, iki ülke ilişkilerinin eski Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasının ardından durgunlaştığını dile getirdi. 

Kaynaklar yine, bu dönemde Pekin'in Türkiye'de barınan çok sayıda Uygur muhalifin iadesini istediğini ancak bu taleplerin reddedildiğini belirtiyor. 

İki ülke arasındaki ilişkilerde olası ivmelenme, yeni ticari adımlar, enerji işbirliği ve muhtemel bir nükleer anlaşmanın ancak Şi Cinping ile Recep Tayyip Erdoğan görüşmesiyle mümkün olabileceği kaydediliyor. 

Habere Tepki Ver

7

2

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading