banner2

Hafter ABD'de istenmeyen adam! Faaliyetleri askıya alındı

Aralık ayında kritik seçimler için sandık başına gidecek Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri darbeci Halife Hafter, seçimler öncesi adaylık için çabalıyor. ABD'nin desteğini alabilmek için lobi firmalarıyla anlaşan darbeci generale Washington'dan darbe geldi. İşkence, adam kaçırma, keyfi infaz gibi çeşitli savaş ve insanlık suçlarından yargılanan Hafter ABD'de desteği kaybediyor.

Dünya 14.10.2021, 11:49 14.10.2021, 13:57
Abone ol
Hafter ABD'de istenmeyen adam! Faaliyetleri askıya alındı

Libya'da geçiş sürcini sabote eden, eski CIA çalışanı darbeci General Halife Hafter Washtington'ın gözünden düşüyor. Darbeci Hafter'in lobicilik faaliyetleri askıya alındı.

HAFTER LOBİ ŞİRKETLERİYLE ANLAŞMIŞTI

ABD Adalet Bakanlığı'na sunulan ve Hafter'ın lobici Lanny Davis ve eski kongre üyesi Robert Livingston ile imzaladığı, 1 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen altı aylık sözleşmenin 30 Eylül'de askıya alındığı ortaya çıktı. Hafter'i Washington'ın ağır toplarıyla tanıştıran lobicilik firması Rawlings International Advisory Group'un da Libyalı komutanla olan anlaşması feshedildi.

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Hafter'in Joe Biden yönetimiyle görüşmek için üç lobi firmasıyla anlaşma yaptığı ortaya çıkmıştı. Savaş suçlusu olarak kabul edilen Hafter'in 3-4 Eylül'de Lanny J. Davis & Associates PLLC, Livingston Group LLC ve Holland & Knights firmalarıyla anlaşma yaptığı yabancı lobi kayıt sisteminde görüldüğü açıklanmıştı. 

hafter lobi

HAFTER'İN LOBİ BEKLENTİSİ SENATO'YA TAKILDI

Ancak Hafter'in lobi beklentisi Temsilciler Meclisi'ne takıldı. Meclis geçtiğimiz ay, Libya'nın silah ambargosunu ihlal edenlere, ülkedeki istikrar ve güvenliği baltalamaya çalışanlara yaptırım uygulamayı amaçlayan Libya İstikrar Yasası'nı onayladı. Bu tasarının bir başka versiyonu ABD'li senatörler Chris Coons, Lindsey Graham, Chris Murphy ve Marco Rubio tarafından ABD Senatosu'na sunuldu.

Yasa tasarısı, insan hakları ihlalleri yapanlara veya ülkeye yabancı askeri müdahaleyi destekleyenlere yaptırım uygulamayı öngörüyor. Tasarıda Rus paralı askerlerinin ülkedeki varlığı da ele alınıyor. Yani Hafter'in savaş suçları şimdi kendisini yıllardır destekleyen Batılı aktörlere takılmış durumda.

libya secim

ABD LİBYA'DAKİ SEÇİME ODAKLANDI

Uzun bir süredir iç savaşla boğuşan Kuzey Afrika’nın petrol zengini ülkesi Libya, 24 Aralık’ta seçime gidecek. Seçim yasasının ilan edilmesinden sonra sözde Ordu Genel Komutanlığı görevini General Abdurrezzak el-Nazuri’ye devrettiğini duyuran Halife Hafter'in de aday olması bekleniyor. ABD'de akamete uğrayan lobi çabasına da bu anlamda önem veriyordu. Ancak Libya için aralık ayına odaklanan Washington yönetimi, Kongre'de alınan kararla seçimler için elverişli bir ortam yaratmayı amaçladığını savunsa da, 'bekle gör' politikasıyla yeni döneme göre tavır almayı planladığı yorumları yapılıyor.  Hafter'in Libya'da işlediği savaş suçlarına ilişkin ikisi ABD'de ve biri İngiltere'de olmak üzere açılan üç ayrı dava da ABD'nin darbeci generali desteklemesini zorlaştırıyor. 

HALİFE HAFTER ÜLKEYE YIKIM GETİRDİ

ABD'nin lobi faaliyetlerini askıya aldığı petrol zengini Libya'ya 2015 sonrasında büyük yıkım getirdi. Hafter, Kaddafi'nin silah arkadaşlığından, CIA ajanlığına, darbe girişiminden, başkenti işgal girişimine kadar Libya'nın yakın tarihinde birçok rol üstlenen aktör. Hafter'in 2015'teki darbe girişimi sonrası ülkede siyasi geçiş süredi durdu; Tobruk'ta Temsilciler Meclisi ve başkent Trablus'ta Milli Genel Kongre olmak üzere iki meclis ortaya çıktı.

hafter macron

HAFTER BATILI AKTÖRLERİN OYUNCAĞI

ABD, Fransa, Rusya ve Mısır tarafından kullanılan, BAE lobisince Batı başkentlerinde 'Libya'ya istikrar getirecek güçlü lider' olarak pazarlanan Hafter, uluslararası alanda meşruiyet sağlamak için 2019'da başkent Trablus'a başlattığı saldırı nedeniyle yabancı paralı savaşçıların elinde büyük bir yıkıma uğradı. Hafter,  saldırıları Trablus'u 48 saat içinde ele geçireceği iddiasıyla başlatsa da durum öyle olmadı; Türkiye'nin de desteklediği ülkenin meşru yönetiminin hızlı refleksi ve güçlü direnişiyle bozguna uğradı. Türkiye’nin büyük desteğiyle hem meşru hükümet iş başında kaldı, hem de sahada askeri denge sağlandı. 

LİBYA TURKİYE

KAYNAK: MEE

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!