banner2

Hafize Gaye Erkan'ın atama kararı dünya medyasında: Sert zeki ve etkin

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı'na Dr. Hafize Gaye Erkan atandı. Erkan, böylece Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı oldu. Merkez Bankası Başkanlığı'na Hafize Gaye Erkan'ın atanması dünya basınında geniş yankı uyandırdı. Merkez Bankası'nın 92 yıllık tarihinde başkanlık koltuğuna oturan ilk kadın olan Hafize Gaye Erkan, dünyada da halen bu görevi üstlenmiş 23 kadından biri olmayı başardı.

Dünya 10.06.2023, 08:46 10.06.2023, 20:13
Abone ol
Hafize Gaye Erkan'ın atama kararı dünya medyasında: Sert zeki ve etkin

28 Mayıs'ta yapılan seçimlerden zaferle çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin elinden mazbatasını aldıktan sonra Meclis'te yemin etti ve görevine resmen başladı.

Erdoğan, aynı akşam Çankaya Köşkü'nde yeni kabineyi açıkladı. Ekonomin başına Mehmet Şimşek'i getirdi. Kabinede dikkat çeken isimlerin başında Mehmet Şimşek geliyor. Çünkü kötü gidişatı durdurabilecek tek isim olarak göze çarpıyor.

MERKEZ BANKASI'NA İLK KADIN BAŞKAN

Dolardaki yükselişin devam ettiği bir sırada Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ilk icraatı Merkez Bankası yönetiminde değişikliğe gitmesi oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı'na Dr. Hafize Gaye Erkan atandı. Erkan, böylece Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı oldu. Alınan bu karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise Bankacılık, Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı'na (BDDK) atandı.

SAYI 23'E YÜKSELDİ

Merkez Bankası Başkanlık görevine getirilen Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası'nda dün düzenlenen törenle görevi Şahap Kavcıoğlu'ndan devraldı. Hafize Gaye Erkan'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı'na atanmasıyla dünyada kadınlar tarafından yönetilen merkez bankası sayısı 23'e yükseldi.

DÜNYA MEDYASI NE DEDİ?

Merkez Bankası Başkanlığı'na Hafize Gaye Erkan'ın atanması dünya basınında geniş yer buldu.

ABD merkezli Bloomberg'de, Hafize Gaye Erkan'ın Türkiye'nin ilk kadın Merkez Bankası Başkanı olduğu ifade edildi. Söz konusu haberde Hafize Gaye Erkan'ın kariyerine ayrıntılı bir biçimde yer verildi.

AFP, "Türkiye Merkez Bankası'nın başına eski Wall Street yöneticisi atandı" başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Reuters, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de finans yöneticisi olan Hafize Gaye Erkan'ı Türkiye Merkez Bankası'nın başına atadı" ifadelerine yer verdi.

''SERT ZEKİ VE ETKİN''

Haberde, kariyerine dair bilgiler yer aldı. Partnership for New York City'nin CEO'su Kathryn Wylde, Reuters'a yaptığı açıklamada Erkan'ı "sert, zeki ve etkin" biri olarak tanımladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!