Gürcistan'dan Güney Osetya'daki sözde seçimlere tepki! 'Rus işgali bir an önce sonlanmalı'

Gürcistan hükümeti, tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Rusya tarafından desteklenen Güney Osetya'da ikinci turu düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerine tepki gösterdi.

Dünya 09.05.2022, 13:34
Gürcistan'dan Güney Osetya'daki sözde seçimlere tepki! 'Rus işgali bir an önce sonlanmalı'

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke sınırları içinde bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'da ikinci turu düzenlenen sözde devlet başkanlığı seçimlerinin yasa dışı bir eylem olduğu ifade edildi. 

'ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRIDIR'

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın işgal ettiği Tskhinvali (Güney Osetya) bölgesinde düzenlenen sözde devlet başkanlığı seçimlerine yanıt veriyor ve bunu kınıyor. Bu tür yasa dışı eylemler, uluslararası hukukun temel ilke ile normlarına karşıdır ve uluslararası kabul edilmiş Gürcistan'ın sınırları içinde, ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğünü büyük ölçüde ihlal etmektedir." ifadelerine yer verildi. 

RUSYA ETNİK TEMİZLİK UYGULUYOR

İşgal edilen bölgede Rusya kontrolü olduğuna dikkat çekilen açıklamada burada yaşayan Gürcülere 'etnik temizlik' uygulandığı ve binlerce kişinin evlerine dönemediği belirtildi. 

Söz konusu açıklamada, Rusya'nın Güney Osetya'da yasa dışı olarak bulunan Rus askerlerinin çekilmesi gerektiği belirtildi. 

SÖZDE SEÇİMLER 

Güney Osetya'daki sözde devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu dün yapıldı. Sözde Güney Osetya Cumhuriyeti'nin Başkanı Anatoliy Bibilov ile muhalefetteki "Nikhas" partisinin lideri Alan Gagloyev'in katıldığı sözde seçimler için bölgede 76 seçim sandığı kuruldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!