banner2

Güney Kore resmen tehdit etti: Nükleer silah konuşlandırabiliriz

Güney Kore'den Kuzey'e yönelik ilk nükleer tehdit geldi. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kuzey Kore'nin nükleer tehdidine karşı Güney'de nükleer silah konuşlandırabileceklerini söyledi.

Dünya 13.01.2023, 10:04 13.01.2023, 13:01
Abone ol
Güney Kore resmen tehdit etti: Nükleer silah konuşlandırabiliriz

Kuzey Kore ile Güney Kore arasında gerilim devam ediyor. Sürekli olarak nükleer silah kozunu ortaya süren Kuzey Kore'nin ardından Güney Kore'den de ilk tehdit geldi. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kuzey Kore'den gelen nükleer tehdidin artması durumunda Güney Kore'nin de nükleer silah edinebileceğini söyledi. 

Dışişleri ve savunma yetkilileri ile bir araya gelen Yoon, şu şekilde konuştu:

Artık Kuzey Kore'nin nükleer tehdidi sadece Güney Kore'ye bir tehdit değil ya da ABD'nin Güney Kore'yi koruması meselesi değil. Güney Kore, Japonya ve ABD için sözde ortak ilgi alanı haline geldi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol

'SORUN CİDDİLEŞİRSE KENDİ NÜKLEER SİLAHIMIZI ELDE EDEBİLİRİZ'

Yoon, ayrıca, Güney Kore'nin ileri teknolojisinin nükleer silah geliştirilmesinde kullanılabileceğini savundu ve şöyle konuştu:

Ancak eğer sorun daha da ciddileşirse, kendi nükleer silahlarımızı elde edebiliriz ve Güney Kore'ye taktik nükleer silahlar konuşlandırabiliriz. Böyle bir durum çok uzun sürmez.

YOON'DAN İLK NÜKLEER TEHDİT

2022'de göreve gelen Yoon, ilk kez nükleer silah ile ilgili açıklama yapıyor. "Her zaman gerçekçi olarak mümkün yolları tercih etmek önemli" diyen Yoon, Kuzey Kore tehditlerine karşı genişletilmiş caydırıcılığı güçlendirme çabalarına dikkat çekti.

Güney Kore Devlet Başkanlık Ofisi yetkilisi yaptığı açıklamada Yoon'un Güney Kore'nin nükleer silah edinme açıklamalarının "Kuzey Kore tehdidine karşı ulusun savunulması konusunda kesin taahhüdü vurguladığını" belirtti.

Devlet Başkanlık Ofisi yetkilisi, ulusal güvenlik söz konusu olduğunda "her zaman en kötü senaryonun" dikkate alınması gerektiğini belirtti ve şöyle konuştu:

(Yoon'un) Yorumların en önemli kısmı, şu anda gerçekçi bir önlem olarak, Güney Kore ile ABD arasındaki güvenlik ittifakı içinde genişletilmiş caydırıcılığı etkili bir şekilde güçlendirmenin önemli olduğuydu.

'DAHA GENİŞ BİR ÇATIŞMAYI ATEŞLEYEBİLİR'

Devlet Başkanı Yoon, Associated Press ajansına verdiği röportajda Kuzey Kore'nin füze denemeleri, artan nükleer ihtirası ve diğer provokatif eylemlerinin ciddi bir tehdit oluşturduğunu kaydederek, bu tehdidin, tehlikeli bir yanlış hesaplamaya yol açabilecek ve daha geniş bir çatışmayı ateşleyebilecek nitelikte olduğuna işaret etmişti.

Yoon, ayrıca, Kuzey Kore ile müzakereleri ele almış ve "siyasi olarak suistimal edilen" görüşmelerde Pyongyang yönetiminin nükleer programının ortadan kaldırılmasında başarısız olunduğunu ve Kuzey Kore'nin ülkesiyle tüm iletişim kanallarını kestiğini söylemişti.

Yoon'a Ocak ayında söylediği "ABD ile ortak planlama ve nükleer kapasite açısından ortak tatbikatlar hakkında görüşme halindeyiz. ABD de bu konuda oldukça olumlu." şeklindeki sözleri sorulmuş ve Yoon, tatbikat planının, masa üstü tatbikatlar ve bilgisayar simülasyonu içerdiğini ve konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü söylemişti. 

90'I AŞKIN FÜZE FIRLATTI

Japon Resmi Kyodo Ajansı'nın aktardığına göre Kuzey Kore 2022'de Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını ihlal ederek 37 kez füze denemesi yapmıştı. Pyongyang yönetiminin yıl boyunca 90'ı aşkın füze fırlattığı söyleniyor.

'DENEME KELİMESİ UYGUN DEĞİL'

ABD merkezli düşünce kuruluşu Carnegie Endowment dor International Peace görevlisi Ankit Panda, "2022'de Kuzey Kore'nin füze testleri için artık deneme kelimesinin uygun olmadığını" söylemiş ve şu şekilde konuşmuştu:

(Bu) Kim Jong-un'un, bir çatışmanın başında gerekirse nükleer kapasiteleri kullanmak konusunda son derece ciddi olduğuna işaret ediyor. Kuzey Kore, kelimenin tam anlamıyla büyük ölçekli füze gücü operatörüne dönüşüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!