banner2

Güney Afrika'da yağma olayları kontrolden çıktı

Güney Afrika'da eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma'nın tutuklanmasının ardından başlayan protestolar, şiddet ve yağma olaylarına dönüştü. Olaylar kontrolden çıkıyor.

Dünya 14.07.2021, 12:38 14.07.2021, 12:50
Abone ol
Güney Afrika'da yağma olayları kontrolden çıktı

Güney Afrika’da, eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın tutuklanmasının ardından başlayan şiddet olayları kontrolden çıkıyor.

Ülkede, bir haftayı geride bırakan şiddet olayları büyük yağma hareketlerine dönüşürken, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu yaşanan çatışmalarda şuana kadar 72 kişi yaşamını yitirdi.

Dün başkent Johannesburg’da yaşanan çatışmaların ardından Güney Afrika Ordusu, güvenliği sağlamak için devriye gezmeye başladığını ilan etmişti.

Güvenlik güçleri, şuana kadar bin 200’ü aşkın protestocuyu gözaltına almasına rağmen yaşanan yağma olaylarını kontrol edemiyor.

"OTORİTE BOŞLUĞU ENGELLENMELİ"

Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan  Güney Afrika Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dirk Kotze, ülkede yaşanan yağma olaylarının kamu otoritesi boşluğundan kaynaklandığını belirterek "Yağma olaylarının durması için kolluk kuvvetlerinin artık herhangi bir otorite boşluğunun var olmadığını göstermesi gerekiyor." dedi.

Kotze, oluşan otorite boşluğu sonucu olayların diğer bölgelere de sıçradığına dikkati çekerek "Herhangi bir acil güvenlik veya polis müdahalesinin yokluğunda, bir sonraki ve daha cüretkar adım, dükkanların yağmalanmasıdır" ifadelerini kullandı.

Kotze, hapis cezasına çarptırılan eski Cumhurbaşkanı Zuma'nın, başta Anayasa Mahkemesi olmak üzere devlete meydan okuyan tavrının, olayların ana çıkış noktası olduğuna dikkati çekerek "Bu durum kolluk kuvvetlerinin kanunları uygulamaktan aciz olduğu varsayımını ortaya çıkardı." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!