banner2

Guantanamo mahkumu, CIA'in işkencelerini ayrıntılarıyla anlattı

Maruz kaldığı CIA işkencesini mahkemede ayrıntılarıyla anlatan Guantanamo tutuklusu Majid Khan, cinsel ve fiziksel saldırılara uğradığını dile getirdi ve perde arkasındaki işkence çeşitlerinin boyutlarını gözler önüne serdi.

Dünya 29.10.2021, 17:58 29.10.2021, 18:48
Abone ol
Guantanamo mahkumu, CIA'in işkencelerini ayrıntılarıyla anlattı

Majid Khan, mahkemedeki duruşmasında, CIA kara sitelerinde suya maruz bırakıldığını, cinsel ve fiziksel saldırıya uğradığını ayrıntılarıyla anlattı.

ŞİDDET VE CİNSEL İSTİSMAR

Eskiden ABD, Baltimore'da bir banliyöde yaşayan Majid Khan, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından ABD tarafından kullanılan bir CIA “kara sahasında” suya maruz bırakıldığını, fiziksel ve cinsel istismara uğradığını hatta başka işkence türlerine de maruz kaldığını anlattı.

Khan, daha önce El Kaide kuryesi ve planlayıcısı olmasına yönelik suçlamaları kabul etmişti. Khan ifadesinde, "Öleceğimi sandım" dedi ve uzun süreler boyunca bir tavan kirişinden çıplak halde asılması, günlerce uyanık tutulmak için defalarca buzlu su ile ıslatıldığını ve başını eğmesi gibi çeşitli dolambaçlı teknikleri detaylandırdı. Su altında neredeyse boğulma noktasına kadar tutulduğunu anlatan Khan, sorgucuların kendisini serbest bıraktığında burnuna ve ağzına su döküldüğünü söyledi.

Khan, CIA merkezlerinde tutulduğu yaklaşık üç yıl boyunca dövüldüğünü, zorla lavman verildiğini, cinsel saldırıya maruz kaldığını ve aç bırakıldığını anlattı. Khan, Eylül 2006'da Küba'daki ABD askeri gözaltı merkezine transfer edildi.

“Durmalarını ve hiçbir şey bilmediğime yemin etmelerini isterdim” dedi. “Verecek aklım olsaydı çoktan verirdim ama verecek bir şeyim yoktu.” sözleriyle işkencenin boyutlarını gözler önüne serdi.

'İSTEDİKLERİNİ ANLATTIKÇA DAHA FAZLA İŞKENCE GÖRDÜM'

Khan, mahkemeye, Senato istihbarat raporu sonucuna göre, ABD ajanlarının davranışlarının yalnızca insanlık dışı değil, aynı zamanda çoğu zaman etkisiz olduğunu söyledi ve “Daha fazla işbirliği yaptık ve onlara anlattıkça, daha fazla işkence gördüm” dedi.

İnsan hakları gözlemcileri, BM İşkence Özel Raportörü Nils Malzer ile birlikte 2017'deki davranışın "İşkenceye Karşı Sözleşme'nin açık bir ihlali olduğunu ve ABD'deki ve dünyadaki yetkililere tehlikeli bir gönül rahatlığı ve cezasızlık mesajı gönderdiğini" söylediler ve gizli yerlerde işlenen suistimaller için hesap verme çağrısında bulunmaya devam ettiler.  

Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden'ı, önceki ABD Başkanı Barack Obama'nın söz verdiği fakat yapmadığı bir şeyi yapmaya, Guantanamo'daki süresiz gözaltılara son vermeye çağırdılar. 39 sayfalık bir bildiriyi okuyan Khan, iki günlük olması bekelenen duruşmanın ilk günü konuştu. Şubat 2012'de komplo, cinayet ve “terörizme” maddi destek sağlama suçlamalarını kabul etti.

Kaynak: ALJAZEERA

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!