banner2

Gizemli hastalık Kuzey Kore'de ortaya çıktı! Kim Jong-un sokağa çıkma yasağı ilan etti

Kuzey Kore'de ne olduğu tespit edilemeyen gizemli bir solunum yolu hastalığı salgını ortaya çıktı. Kim Jong-un salgının yayılmasını önlemek için başkent Pyongyang'da sokama çıkma yasağı ilan etti.

Dünya 25.01.2023, 11:08 25.01.2023, 11:27
Abone ol
Gizemli hastalık Kuzey Kore'de ortaya çıktı! Kim Jong-un sokağa çıkma yasağı ilan etti

Kuzey Kore, koronavirüs salgını sonrası şimdi de ne olduğu bilinmeyen bir solunum yolu hastalığı ile baş etmeye çalışyor. Vaka sayılarındaki önlenemez artış sonrası başkent Pyongyang'da 5 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

HASTALIĞIN NE OLDUĞU BİLİNMİYOR 

Yonhap'ın NK News'e dayandırdığı haberine göre, yetkililer, vaka sayısındaki artışın önüne geçebilmek için başkentte sokağa çıkma yasağı getirildiğini açıkladı.

Henüz hastalığın türünün tespit edilemediği ancak başkent sakinlerinden gün içinde birkaç kez vücut sıcaklıklarını ölçmeleri istendi.

HALK GIDA STOĞU YAPMAYA BAŞLADI 

Yerel basındaki haberlerde, Pyongyang'da halkın, 5 günlük sokağa çıkma yasağının uzaması ihtimaline karşı gıda stoku yaptığı kaydedildi.

Kuzey Kore'de, ilk Kovid-19 vakası Mayıs 2022'de açıklanırken ağustosta ise salgına karşı zafer kazanıldığı ilan edilmişti.

Pyongyang yönetimi, salgına dair vaka sayıları ve buna bağlı can kaybı sayılarını şeffaf olarak açıklamamakla suçlanıyordu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!