banner2

Gerilimi artıracak açıklamalar! NATO'dan Rusya'ya tehdit: Cevap vermeye hazırız

NATO ile Rusya arasında gerilim her geçen gün daha da derinleşiyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya konusunda Rusya'yı uyardı. Stoltenberg, "Tüm müttefikleri ve tabii ki Finlandiya ve İsveç'i koruyacağız ve her ihtimale karşı hazırlıklıyız" dedi.

Dünya 30.06.2022, 21:36 30.06.2022, 21:48
Abone ol
Gerilimi artıracak açıklamalar! NATO'dan Rusya'ya tehdit: Cevap vermeye hazırız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya konusunda Rusya'yı uyardı. Moskova'dan gelecek her adıma cevap vermeye hazır olduklarını belirten Stoltenberg, "Tüm müttefikleri ve tabii ki Finlandiya ve İsveç'i koruyacağız ve her ihtimale karşı hazırlıklıyız" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sonrası yaptığı açıklamada liderlerin Hint-Pasifik ilişkilerini ilerletme ve terörle mücadeleye devam etme gibi farklı konularda birçok karar aldığını söyledi. Stoltenberg, "Finlandiya ve İsveç'i ittifakımıza katılmaya davet etmeyi kabul ettik ve Ukrayna'ya uzun vadeli destek konusunda anlaştık. NATO'nun yeni Stratejik Konsepti üzerinde anlaştık. İklim değişikliği ile mücadele ve 1 milyarlık yeni bir inovasyon fonu oluşturma konusunda anlaştık. NATO'ya daha fazla yatırım yapmaya ve NATO'nun ortak fonlu bütçelerini artırmaya karar verdik" dedi.

Stoltenberg, "Madrid zirvesindeki bu son oturumumuzda Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Sahel bölgelerindeki tehditler ve zorluklara odaklandık. Yeni stratejik konseptimiz, terörizmi güvenliğimize yönelik ana tehditlerden biri olarak tanımlıyor. Bugün, terörle mücadeledeki ilerlememizi gözden geçirdik. İstihbarat paylaşımı ve ortaklarımıza destek de dahil olmak üzere kararlılık ve dayanışma ile mücadeleye devam etme taahhüdümüzü teyit ettik" şeklinde konuştu.

"HER İHTİMALE KARŞI HAZIRLIKLIYIZ"

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasına Rusya tarafından bir yanıt vereceğine yönelik ifadelerine ilişkin, "Finlandiya ve İsveç egemen ülkelerdir. Ülkeleri için seçim yapma ve NATO'ya katılma hakları vardır. Ancak tabii ki her ihtimale karşı hazırlıklıyız. Şu anda Ukrayna'da gördüklerimiz, Rusya'nın tamamen bu savaşa odaklandığını gösteriyor. Moskova'dan gelen mesajları not ediyoruz. Ancak bizim için önemli olan, Finlandiya, İsveç'in ittifaka üye olması. Tüm müttefikleri ve tabii ki Finlandiya ve İsveç'i koruyacağız ve her ihtimale karşı hazırlıklıyız" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!