Yandex Metrica

George Floyd cinayetini kayda alan gence Pulitzer ödülü

George Floyd cinayetini kayda alan gence Pulitzer ödülü

ABD'de siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürüldüğünü cep telefonu ile kaydeden Darnella Fraizer, en prestijli gazetecilik ödülleri olarak bilinen Pulitzer ödülüne layık görüldü.

Dünya

23.01.2024, 21:56

Joseph Pulitzer tarafından başlatılan ve 1917 yılından bu yana Columbia Üniversitesi tarafından gazetecilik, edebiyat ve müzik gibi alanlarda verilen Pulitzer ödülleri bu yılki sahiplerini buldu. Geçtiğimiz yıl ABD'nin Minneapolis kentinde gözaltı işlemleri sırasında siyahi George Floyd'un öldürülmesine ilişkin görüntüleri cep telefonuyla kayda alan ve dünya genelinde yankı bulmasını sağlayan Darnella Fraizer de ödül alanlar arasında yer aldı.

Pulitzer Ödül Kurulu, Fraizer'ın özel ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

YURTTAŞ GAZETECİLİĞİN ÖNEMİNE VURGU

Açıklamada, polis memuru Derek Chauvin'in gözaltına aldığı George Floyd'un boynuna bastırarak ölümüne neden olduğu anları kayda alan Fraizer'ın, olayın gerçekleştiği sırada 17 yaşında olduğuna ve adalet arayışı konusunda vatandaş gazetecilerin rolünün hayati önemde olduğuna dikkat çekildi.

Fraizer'ın videosu sayesinde, polis memurunun olaya ilişkin verdiği raporun gerçek olmadığı ortaya çıkmış, genç kız Floyd'un ölümüyle ilgili mahkemede tanıklık yapmıştı.

"En iyi son dakika haberi" ödülünün sahibi ise Floyd'un öldürülmesinin ardından kentteki sosyal tepkilere ilişkin haberiyle Star Tribune isimli yerel gazete oldu.

GEORGE FLOYD'UN ÖLÜMÜ

46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs 2020 tarihinde dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis kentinde gözaltına alınmıştı. Polis memuru Derek Chauvin, 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle Floyd'un boynuna bastırmış, "nefes alamıyorum" diye yalvaran Floyd bir süre sonra hayatını kaybetmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading