Yandex Metrica

Gazze için korkutan uyarı: 1 milyon sivil ölümle karşı karşıya kalacak

Gazze için korkutan uyarı: 1 milyon sivil ölümle karşı karşıya kalacak

Soykırımcı İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki sivilleri planlı şekilde aç bırakması büyük bir insani krize yol açıyor. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, “Gazze'de nüfusun yarısının, 1 milyondan fazla insanın temmuz ayı ortasına kadar ölüm ve açlıkla karşı karşıya kalması bekleniyor” dedi.  

Dünya

12.06.2024, 22:18

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, İsrail'in Gazze politikası nedeniyle 1 milyon insanın ölümle karşı karşıya olduğunu söyledi. 

Soykırımcı İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki soykırım politikası dünyadan gelen tepkilere rağmen 250 gündür sürüyor. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, “G7 yarın İtalya'da toplanırken Sudan, Gazze ve ötesindeki çatışmalar kontrolden çıkmış durumda. Savaş milyonlarca insanı açlığın eşiğine getiriyor. İnsanlar halihazırda açlıktan ölürken, kıtlık ilan edilmesini sadece teknik ayrıntılar engelliyor” dedi.

Macron, Başbakan Attal'ın istifasını kabul etti: Sol ittifak başbakan adayı arayışını sürdürüyor Macron, Başbakan Attal'ın istifasını kabul etti: Sol ittifak başbakan adayı... Haberi Görüntüle

“G7 LİDERLERİ NÜFUZLARINI KULLANABİLİRLER VE KULLANMALIDIRLAR”

21. yüzyılda kıtlığın önlenebilir bir bela olduğunu ifade eden Griffiths, “G7 liderleri bunu durdurmaya yardımcı olmak için nüfuzlarını kullanabilirler ve kullanmalıdırlar. Harekete geçmeden önce resmi bir kıtlık ilanını beklemek yüz binlerce insan için bir ölüm cezası ve ahlaki bir rezalet olacaktır” dedi.

Çatışmaların Mali'den Myanmar'a kadar dünyanın pek çok köşesinde açlığı körüklediğini aktaran Griffiths, “Hiçbir yerde eylemsizlik ile yok olma arasındaki seçim Gazze ve Sudan'da olduğu kadar net değil. Gazze'de nüfusun yarısının, 1 milyondan fazla insanın temmuz ayı ortasına kadar ölüm ve açlıkla karşı karşıya kalması bekleniyor” dedi.

The Economist'ten Biden'a yürüteçli gönderme: Güle güle yaşlı Joe: Merhaba Kamala Harris The Economist'ten Biden'a yürüteçli gönderme: Güle güle yaşlı Joe: Merhaba... Haberi Görüntüle

“DÜNYA, SAVAŞ MAKİNELERİNİ BESLEMEYİ BIRAKMALIDIR”

İnsani yardımların milyonlarca insanı hak ettikleri yaşamdan mahrum bırakan çatışmalara çözüm olmadığını vurgulayan Griffiths, “G7 ülkeleri, yardım kuruluşlarının ihtiyacı olan tüm insanlara ulaşabilmesi için sahip oldukları önemli siyasi gücü ve mali kaynakları derhal devreye sokmalıdır. Ancak her şeyden önemlisi, dünya Gazze ve Sudan'daki sivilleri açlıktan öldüren savaş makinelerini beslemeyi bırakmalıdır. Bunun yerine insanlara geleceklerini geri verecek diplomasiye öncelik vermenin zamanı geldi ve yarın G7 dümende olacak” dedi.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading