banner2

Gazze'de Ben-Gvir protestosu: Filistinli tutuklular tehlikeli bir dönüm noktasında

İsrailli Bakan Ben-Gvir'in "Filistinli tutuklulara yönelik kısıtlamaları" Gazze'de protesto edildi. Filistinli Esirler Bakan Vekili Bahaaddin el-Medhun protestolar sırasında yaptığı konuşmada Filistinli tutuklular için kritik bir dönüm noktasında olunduğunu söyledi.

Dünya 11.01.2023, 17:53 11.01.2023, 18:31
Abone ol
Gazze'de Ben-Gvir protestosu: Filistinli tutuklular tehlikeli bir dönüm noktasında

Geçtiğimiz haftalarda Mescid-i Aksa baskını ile dünyadan büyük tepki toplayan İsrail aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'e yönelik protestolar devam ediyor. Ben Gvir'in 'İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların ziyaretine kısıtlama ve şartlarının iyileştirilmemesi' yönündeki kararlarına tepki için Gazze Şeridi'nde protesto düzenlendi.

Bir grup Filistinli Gazze'deki Filistin Hükümeti Esirler Bakanlığı ile Muhce el-Kudüs Derneği tarafından düzenlenen eylem kapsamında, Gazze'deki Birleşmiş Milletler Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörlüğü (UNSCO) binası önünde toplandı ve Ben-Gvir'in uygulamalarını protesto etti.

'FİLİSTİNLİ TUTUKLULAR TEHLİKELİ BİR DÖNÜM NOKTASINDA'

Esirler Bakan Vekili Bahaaddin el-Medhun, konu hakkında şu şekilde konuştu:

Aşırılık yanlısı Ben-Gvir'in tutuklular aleyhinde başlattığı ve onları hedef alan planları, Filistinli tutukluların tehlikeli bir dönüm noktasında olduğunu ortaya koyuyor.

Ben-Gvir'i "hapishane koşullarını tutuklulara acımasızca davranılan işgalin başladığı döneme döndürmeye çalışmakla" suçlayan Medhun, "İşgal güçlerinin tutuklular aleyhindeki dayatmalarının engellenmesi için tüm yolların etkinleştirilmesi" çağrısında bulundu.

'HAREKETİN ÖNCELİKLİ MESELESİ'

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu da Filistinli tutuklular dosyasının, Hareketin öncelikli meselelerinden olduğunu belirtti ve Hamas ve diğer direniş gruplarının tutuklulara yönelik uygulamaları yakından takip ettiğini söyledi.

Kanu, Ben-Gvir'in Mescid-i Aksa ve Filistinli tutuklular aleyhindeki provokatif eylemlerinin tehlikeli yansımalarının sorumluluğunun İsrail'e ait olduğunu vurguladı.

ARAP MİLLETVEKİLLERİNİN TUTUKLULARI GÖRMESİ YASAK

İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, 8 Ocak'ta İsrail Meclisindeki Arap milletvekillerinin, Filistinli tutukluları ziyaretlerine kısıtlama getirilmesi kararı almıştı. Ben-Gvir, 6 Ocak Cuma günü de İsrail'in güneyindeki Nefha Hapishanesi'ni ziyaret ederek, "Filistinli mahkumların koşullarının iyileştirilmemesi için önlemler alma" tehdidinde bulunmuştu.

İsrail'deki Kanal 12 televizyonunun haberine göre, eski İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan, 2016 yılında Filistinli tutukluların ziyaretini her siyasi partiden bir Meclis üyesiyle sınırlandırmıştı. Ancak bir önceki hükümetin İç Güvenlik Bakanı Omar Bar-Lev, bu prosedürü değiştirmiş ve Meclisin tüm üyelerine ziyaret izni vermişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!