banner2

Gazprom'dan Moldova'ya son uyarı! 'Ödeme yapın yoksa gazınızı keseriz'

Rus enerji şirketi Gazprom, Moldova'nın doğalgaz ödeme yükümlülüklerini 20 Ekim'e kadar yerine getirmemesi durumunda sevkiyatları durdurabileceğini belirtti.

Dünya 04.10.2022, 16:46 04.10.2022, 16:56
Abone ol
Gazprom'dan Moldova'ya son uyarı! 'Ödeme yapın yoksa gazınızı keseriz'

Gazprom'dan yapılan açıklamada, Moldova'ya bu ay günlük 5,7 milyon metreküp doğalgaz sevk edileceği bildirildi. 

Şirketin, Moldova'ya yönelik sevkiyatlarının Ukrayna'nın tutumu nedeniyle düştüğü bilgisine yer verilen açıklamada, Moldova'nın 2022 boyunca sevk edilen gaza ilişkin ödeme yükümlülüklerini düzenli olarak ihlal ettiği kaydedildi.

SON ÖDEME İÇİN TARİH VERİLDİ 

Açıklamada, "Gazprom, 20 Ekim'e kadar ödeme yükümlülüğünün ihlali durumunda gaz tedarikini tamamen kesme ve sözleşmeyi feshetme hakkı da dahil olmak üzere tüm haklarını saklı tutmaktadır. Gelecekte, Moldova tarafından sözleşme koşullarındaki değişiklikleri ima eden herhangi bir talep, yalnızca sözleşmeye uygun yapılacak ilaveler şeklinde resmileştirilecektir" ifadelerine yer verildi.

Moldova'da bu yılın ocak ayında yeterli doğal gaz temin edilememesi nedeniyle olağanüstü hal ilan edilirken, ülkenin enerji şirketi Moldovagaz, artan enerji faturaları nedeniyle Gazprom ile zaman zaman çeşitli müzakereler yürütüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!