banner2

Gabon'da askeri yönetimden açıklama: Geçiş hükümetinin başbakanı Raymond Ndong Sima oldu

Gabon'da askeri yönetim, ekonomist Raymond Ndong Sima'nın başbakan olarak atandığını duyurdu. Sima, askeri müdahaleyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Ali Bongo'ya muhalif isimlerdendi.

Dünya 07.09.2023, 21:31
Abone ol
Gabon'da askeri yönetimden açıklama: Geçiş hükümetinin başbakanı Raymond Ndong Sima oldu

Gabon'da askeri yönetim tarafından başbakanlığa atanan Raymond Ndong Sima, 2012-2014 yıllarında Ali Bongo yönetiminde başbakan olarak görev yapmış ancak Bongo ile yaşadığı anlaşmazlık sonucu görevinden uzaklaştırılmıştı.

Eski başbakan, daha önce Ekonomi ile Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevlerinde de bulundu. 68 yaşındaki Sima, 26 Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçiminde Bongo'ya karşı adaylığını koymuş ancak muhalefetin adayı Albert Ondo Ossa'nın oylarını bölmemek için adaylıktan çekilmişti.

GABON'DA ASKERİ MÜDAHALE

Gabon'da Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, 26 Ağustos'taki cumhurbaşkanı seçimlerini üçüncü kez kazanmış, oy verme işleminin son saatlerinde "şiddet" uygulandığı gerekçesiyle sokağa çıkma yasağı getirilmiş ve oy sayımı sürerken internet kısıtlanmıştı.

30 Ağustos'ta ulusal televizyon binasına giren bir grup asker, yönetimi ele geçirdiklerini duyurmuştu.

CTRI isimli askeri yönetim, 26 Ağustos'taki seçimlerin iptal edildiğini açıklamıştı.

GENERAL NGUEMA GEÇİŞ HÜKÜMETİNİN CUMHURBAŞKANI OLDU

CTRI liderliğine de Cumhuriyet Muhafızları Komutanı General Brice Oligui Nguema'nın getirildiği bildirilmişti.

General Nguema, 4 Eylül'de düzenlenen törenle Anayasa Mahkemesi önünde "geçiş hükümetinin cumhurbaşkanı" sıfatıyla yemin etmişti.

Baba Omar Bongo ilk kez 1967'de cumhurbaşkanı seçilmiş, 2009'da hayatını kaybettiğinde koltuğuna oğlu Ali Bongo oturmuştu.

Bongo ailesi, 56 yıldır Gabon'u yönetiyordu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!