banner2

G7'de küçülmesi beklenen tek ülke: Almanya can çekişiyor!

Almanya'da, bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Eylül ayında 1.8 puan artış göstererek 46.2 puan seviyesine yükseldi. Ancak, üst üste üç aydır devam eden daralma trendi, endeksin hala 50 puanın altında...

Dünya 22.09.2023, 18:36 23.09.2023, 10:21
Abone ol
G7'de küçülmesi beklenen tek ülke: Almanya can çekişiyor!

S&P Global tarafından hazırlanan HCOB (Hamburg Ticaret Bankası) eylül ayı öncü PMI verileri açıklandı.

Bu kapsamda, Almanya'da Ağustos ayında 44.6 olan bileşik PMI, Eylül ayında 46.2'ye yükselerek beklentileri karşılayamadı. Bu, endeksin üst üste üç aydır 50 puanın altında kalmaya devam ettiğini gösteriyor. 

Beklenti, endeksin 47.2'ye çıkması yönündeydi.

HİZMET SEKTÖRÜ YÜKSELDİ

Ülkedeki hizmet sektörü PMI, Eylül ayında 47.3'ten 49.8'e yükselerek pozitif bir ivme gösterdi.

Öte yandan, imalat sanayi PMI ise aynı dönemde 39.1'den 39.8'e yükselmesine rağmen, daralma bölgesinde bulunmaya devam etti.

"İMALAT SEKTÖRÜ ZORLU BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR"

Hamburg Ticaret Bankası Başekonomisti Cyrus de la Rubia, bu konuyla ilgili olarak, "Alman imalat sektörünün son dönemde zorlu bir dönemden geçtiği artık herkesin bildiği bir gerçek." şeklinde konuştu. 

La Rubia, Eylül bileşik PMI'nin ekonominin üçüncü çeyrekte bir kez daha daralmaya girdiği düşüncesini desteklediğini vurgulayarak, Temmuz-Eylül döneminde yüzde 1 oranında bir daralma beklediklerini söyledi. 

PMI verileri, 50 puan eşiğinin üzerindeyken büyüme sinyali verirken, 50 puanın altında daralmayı işaret ediyor. Alman ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturan sektörler, imalat ve hizmet sektörleri.

Öte yandan, Alman ekonomisi son üç çeyrek boyunca artan faiz oranları, zayıf küresel ekonomi ve yüksek enflasyon nedeniyle büyümekte zorlanıyor. Ekonomi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 daralırken, bu daralma yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1'e kadar sürdü. Yılın ikinci çeyreğinde ise büyüme gösterme konusunda başarılı olamadı.

Alman ekonomisi için 2023 yılına ilişkin beklentiler farklı kaynaklarda farklılık gösteriyor. Ifo, bu yıl için yüzde 0,4'lük bir daralma öngörürken, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) bu daralmanın yüzde 0,5 olacağını söylüyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre ise Almanya, bu yıl küçülmesi beklenen tek G7 ülkesi olarak öne çıkıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!