banner2

Fransızları endişe sardı! Türkiye, kral piyonlarını ilerletiyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılında Başkan Erdoğan'ın kutlayacak çok şeyinin olacağını belirten Fransız Le Point dergisinden dikkat çeken bir analiz geldi. Söz konusu dergide "Erdoğan'ın zafer yürüyüşünü kim durduracak? Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı olan 29 Ekim'de Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlayacak çok şeyi olacak. Bölgeyi yeniden şekillendirme, Ankara hakimiyetini kurma arzusu büyük bir hızla ilerliyor. Kafkasya'dan Kıbrıs'a, Libya'dan Balkanlar'a kadar kral piyonlarını ilerletiyor." ifadelerine yer verildi.

Dünya 26.09.2023, 16:17 26.09.2023, 16:47
Abone ol
Fransızları endişe sardı! Türkiye, kral piyonlarını ilerletiyor

Türkiye, son dönemde attığı adımlar sayesinde bölgesel ve küresel anlamda barış ve güvenliğin korunmasında öncü ülkelerden biri haline gelmeyi başardı. Rusya-Ukrayna savaşındaki tahıl krizinin çözümünde başrol oynayan Türkiye'nin barışçıl yaklaşımı dünyanın gündeminde olmayı korurken, Fransa merkezli Le Point'ten dikkat çeken bir analiz geldi.

Söz konusu analizde Fransa'nın endişesi dile getirilirken Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da antiterör operasyonuna destek veren elde edilen zaferde manevi pay sahibi olan Türkiye'nin bölgesel bir güç olduğu vurgulandı.

FRANSIZLARIN TÜRKİYE ENDİŞESİ

"Erdoğan'ın zafer yürüyüşünü kim durduracak?" şeklinde skandal bir başlık kullanan Le Point dergisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşen seçimlerden her zamankinden daha güçlü çıktığını yazdı. Haberde ''Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı olan 29 Ekim'de Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlayacak çok şeyi olacak. Dağlık Karabağ'daki Ermenilerin teslim olması, Türkiye'nin milliyetçi bölgesel hakimiyet projesine giden yolda yalnızca bir adımdır.'' denildi.

''TÜRKİYE KRAL PİYONLARINI İLERLETİYOR''

''Bölgeyi yeniden şekillendirme, Ankara hakimiyetini kurma arzusu büyük bir hızla ilerliyor." ifadesine yeren veren söz konusu dergi, Türkiye'nin Kafkasya'dan Kıbrıs'a, Libya'dan Balkanlar'a kadar kral piyonlarını ilerlettiğini ifade etti. Fransız dergisi, Ermenilerin bölgede başarısız olmasının Türkiye'nin bölgesel hakimiyet projesine giden yolda yalnızca bir adım olduğu ifade edildi.

''TÜRKİYE, ETKİLİ BİR AKTÖR OLACAK''

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın "Türkiye Yüzyılı"nın gelişini ilan ettiği ifade edilen haberde, Fidan'ın 8 Ağustos'ta yumuşak bir dille 'Türkiye'nin tamamen bağımsız etkili bir aktör olacağını' açıkça vurguladığı yazıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!