banner2

Fransız gazetesi yazdı: Batı Paşinyan’ı mı seçecek doğalgazı mı?

Azerbaycan’ın 19 Eylül’de başlattığı antiterör operasyonu ile Karabağ’da bir günde elde ettiği zafer dünyada geniş yer almaya devam ederken Fransız medyası Avrupa ülkelerinin ikilemini ortaya çıkardı. Batı, Ermenistan'ı mı yoksa doğal gaz ve petrolü mü tercih edecek?

Dünya 22.09.2023, 15:54 22.09.2023, 17:06
Abone ol
Fransız gazetesi yazdı: Batı Paşinyan’ı mı seçecek doğalgazı mı?

Azerbaycan ordusunun 19 Eylül’de başlattığı antiterör operasyonu ile Dağlık Karabağ’da bir günde elde ettiği zafer dünya medyasında gündem olmaya devam ederken Fransızlardan dikakt çeken bir yorum geldi.

France 24 kanalı 24 saatte elde edilen sonucun Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev için 'kesin bir zafer' olduğunu belirtti ve Türkiye ile Azerbaycan'ın yakın ilişkisine dikkat çekti. Türkiye'nin Bakü'nün Dağlık Karabağ'a yönelik askeri operasyonunda doğrudan bir rol oynamadığına dikkat çeken France 24, Bakü'nün son yıllarda petrol ve doğal gazdan elde edilen önemli gelirler ve Türkiye gibi önemli müttefikleri sayesinde bölgedeki güç dengesini değiştirdiğini yazdı.

"KARABAĞ'DA ŞAH MAT MI?''

Uzman görüşlerini yayımlayan gazetelerden France 24 "Karabağ'da şah mat mı? Azerbaycan Ermenistan'a nasıl geri adım attırdı?" başlığını tercih etti. Söz konusu haberde 1994'ten bu yana ihtilaflı olan Karabağ'ı Ermeni ayrılıkçıların yönettiğini fakat "Bakü'nün yıldırım saldırısından sonra derhal silahlarını teslim etmeyi kabul ettiklerini, Karabağ'ın yeniden Azerbaycan'a entegre edilmesi konusunda görüşmelere açık olduklarını gösterdiklerini" belirtti.

"TÜRKİYE VARKEN ASKERİ BAŞARI GERÇEKÇİ DEĞİL"

France 24 Azerbaycan'ın hem birinci hem de ikinci Dağlık Karabağ savaşında Türkiye'den büyük destek gördüğünü belirtirken, AFP Haber ajansı Ermenistan'da birçok kişinin Türkiye'nin desteğine sahip Azerbaycan'a karşı askeri bir başarının gerçekçi olmadığını kabul ettiğini yazdı.

"BATI ERMENİSTAN'I MI PETROL VE DOĞALGAZI MI SEÇECEK?"

Söz konusu haberde Ermenistan’da Başbakan Nikol Paşinyan'ın Rusya'dan uzaklaşarak yüzünü Batı'ya döndüğü belirtildi. Avrupa Birliği'nin Rusya'ya bağımlılığı azaltmak amacıyla Bakü ile geniş kapsamlı bir doğalgaz ithalat anlaşması imzaladığına dikkat çekerken Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'ın Azerbaycan'dan gaz ithalatını ikiye katlayacak yeni bir anlaşmayı duyurmak için Bakü'ye gittiği hatırlatıldı.

Redvanyi Batı'nın doğal gaz peşindeki halini "Batı bu konuda her zaman ikiyüzlü davrandı. Ermenileri gerçek anlamda desteklemek yerine Bakü ile doğal gaz ve petrol pazarlığı yapmayı tercih etti." ifadeleri ile anlattı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!