banner2

Fransız gazeteci Türkiye'nin neden Batı'nın hedefinde olduğunu anlattı: Erdoğan'dan kurtulmak istiyorlar

Fransız gazeteci Pierre Jovanoviç, Batı'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kurtulmak istediğini söyledi. Batı'nın Türkiye'ye karşı büyük bir ekonomik savaş yürüttüğüne dikkat çeken Jovanoviç, "ABD'li siyasetçiler onu lider olarak görmek istemiyor. Çünkü Erdoğan ülkesini, halkını savunuyor." dedi.

Dünya 03.02.2023, 17:29 03.02.2023, 18:30
Abone ol

Fransız gazeteci Pierre Jovanovic, Batı'nın Türkiye'ye karşı bir ekonomik savaş yürüttüğünü söyledi ve Batı basınının Erdoğan'ı büyük bir tehlike olarak gösterdiğine dikkat çekti. AHaber'e konuşan Jovanoviç, ABD'li siyasetçilerin Cumhurbaşkanı Erdoğanı lider olarak görmek istemediğini çünkü Erdoğan'ın ülkesini, halkını savunduğunu söyledi.

'ERDOĞAN'DAN KURTULMAK İSTİYORLAR'

Jovanoviç, Batı'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı kirli bir politika yürüttüğünü söyledi ve şu şekilde konuştu:

John Bolton'ın açıklamaları hiç şaşırtıcı değil. Seçimden önce bazıları yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı kirli bir takım oyunlara girişecek. Benzer şeyi belediye seçimlerinde de yaptılar. John Bolton, ABD'nin Erdoğan'a karşı düşünce tarzının birebir örneği. ABD'li politikacılar Erdoğan'a karşı pozitif değil. Erdoğan'dan kurtulmak istiyorlar." 

'ERDOĞAN'IN SEÇİMİ KAYBETMESİNİ İSTİYORLAR'

Erdoğan'a karşı yürütülen kirli politikaların yeni bir durum olmadığını söyleyen Jovanovic, sözlerine şu şekilde devam etti:

Bunu daha önce çok kez gördük. Türkiye'ye karşı ilk kirli oyunları yaklaşık 4 yıl önceydi, Türk Lirası'na karşı korkunç bir saldırıya geçtiler. Diğeri de belediye seçimlerinden yaklaşık 3 hafta önceydi. Şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken aynı şeyi yapmaya çalışıyorlar, Erdoğan'ın seçimi kaybetmesini istiyorlar.

'JOHN BOLTON BİR DELİYDİ'

John Bolton, Trump tarafından kovuldu çünkü kendisi bir deliydi. Bolton güçlü bir Türkiye'ye tahammül edemiyor, ülkenin ABD tarafından yönetilmesini istiyor. Fransa'da yaptıkları şey de tam olarak bu.

'TÜRKİYE'YE KARŞI EKONOMİK BİR SAVAŞ VAR'

Jovanoviç, Batı medyasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldığını söyledi ve 'Batı'da Türkiye'ye karşı ekonomik bir savaş da var.' dedi.

'ERDOĞAN ÜLKESİNİ, HALKINI SAVUNUYOR'

Batı basınının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı neden hedef aldığı konusunda konuşan Jovanoviç, sözlerine şöyle devam etti:

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'den rahatsız oldukları gibi ABD'li çok sayıda siyasetçi Erdoğan'ın politikalarından da rahatsız. De Gaulle de ABD'nin üstünlüğüne karşıydı, Washington'ın bir kuklası olmak istemiyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da aynı karaktere sahip olduğu için ABD'li siyasetçiler onu lider olarak görmek istemiyor. Çünkü Erdoğan ülkesini, halkını savunuyor.

'ERDOĞAN'I BÜYÜK BİR TEHLİKE OLARAK GÖSTERİYORLAR'

Erdoğan'a karşı medyada yürütülen büyük bir kampanya var. Erdoğan'ı tüm Avrupa basınında büyük bir tehlike olarak gösteriyorlar. Zaten Avrupa basınına göz gezdirdiğinizde bunu göreceksiniz.

'TÜRKİYE VE CUMHURBAŞKANI'NA KARŞI BÜYÜK BİR DEZENFORMASYON VAR'

Şu an Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı'na karşı büyük bir dezenformasyon savaşı var. 40 yıldır ekonomi haberleri yapıyorum. ABD merkezli şirketlerin Türk Lirası'na karşı nasıl hamleler yaptıklarını gördüm. Bu seçimden önce yine yapacaklar. Lira'nın değerini düşürüp, insanların buna karşı tepki göstermesini bekleyecekler. Bu Türkiye'ye karşı ekonomik bir savaş.

'SON YAŞANANLAR PROVOKASYONLAR SERİSİ'

Jovanoviç, Irkçı ve İslam düşmanı Rasmus Paludan'ın Stockholm'de yaptığı skandal Kur'an-ı Kerim yakma eylemi için 'provokasyon' olarak nitelendirdi ve şöyle konuştu:

İsveç ve Finlandiya ilk olarak Erdoğan'ın taleplerine karşı işbirliği yapacaklarına ve pozitif yanıt vereceklerine söz verdiler. Ancak son zamanlarda yaşananlar, Türkiye'ye ve Erdoğan'a karşı yapılan bir provokasyonlar serisi. Avrupa basınında gördüğüm tek şey Erdoğan'ın seçimi kaybetmesinin istenmesi...

'BU BİR BİLGİ SAVAŞI'

Paris'teki saldırgan tamamen akıl sağlığı yerinde olmayan biriydi, olayın Türkiye'yle hiçbir ilgisi yoktu. Ancak Fransız basını Türkiye hakkında ne bilgi elde ederse onu kullanmaya çalışıyor. Bu bir bilgi savaşı. Ancak karşı koyan bir lider olunca, istediklerini yapamıyorlar.

'ANKARA'NIN VARLIĞI ABD İÇİN YENİ BİR DURUM'

Jovanoviç, Türkiye'nin Ukrayna Savaşı'ndaki aabuluculuk rolüne de değinirken şu ifadeleri kullandı:

Erdoğan'ın ve Türkiye'nin bu alanda sahneye çıkışı, ABD ve Avrupa'nın diplomaside istediği gibi hareket edememesine neden oldu. Çünkü Ankara artık oradaydı ve bu onlar için çok yeni bir durum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!