banner2

Fransız eski manken ve siyasetçiden kan donduran sözler

Fransız eski manken ve politikacı Julien Odoul, Belarus'tan Avrupa'ya geçmek isteyenlerin "donarak ölmelerinde" sakınca görmedi.

Dünya 12.11.2021, 14:38 12.11.2021, 15:58
Abone ol
Fransız eski manken ve siyasetçiden kan donduran sözler

Belarus'ta aralarında çok sayıda çocuk ve kadının da bulunduğu binlerce kişi, Avrupa Birliği üyesi Polonya'ya girmek, oradan da diğer AB ülkelerine geçmek için iki ülke arasındaki sınırında bekleyişlerini sürdürüyor. Polonya, AB, NATO ve diğer batılı ülkeler Belarus'u Orta Doğu ve Afrika'dan başkent Minsk'e uçaklarla gelenleri bilinçli olarak sınırlarına yönlendirmekle suçlamıştı. AB liderleri Belarus'a yaptırım tehdidinde bulunmuş, Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko ise ülkesine yönelik herhangi bir yaptırım durumunda Avrupa'ya giden gazı kesme tehdidinde bulunmuştu.

'DONMALARINA İZİN Mİ VERELİM'

Fransa'da BFM TV'deki, Belarus-Polonya göçmen krizine ilişkin programa konuk olan Fransız eski manken ve politikacı Julien Odoul, Avrupa'nın asıl görevinin öncelikle Avrupalıları korumak olduğunu söyledi. Julien Odoul, programda "Bu sınırı kesinlikle açmamalıyız, bir çoğu potansiyel tehlikeli olan bu göçmenleri kesinlikle almamalıyız." ifadesini kullandı. Julien Odoul, Fransız gazeteci Olivier Truchot'un "Dikenli tellerin ardında donarak ölmelerine izin mi verelim?" sorusuna ise "Evet elbette yani kesinlikle evet" cevabını verdi.

'ÖLÜME TERK Mİ EDELİM' SORUSUNA İNSALIK DIŞI CEVAP

Gazetecinin şaşırarak üst üste "Yani donarak ölüme mi terk edelim?" sorusuna Odoul, "Aksi durumda Avrupa'nın bir göçmen istilasıyla karşı karşıya kalacağı" sözleriyle kendini savundu.

'AVRUPA SINIRLARININ DIŞINA BIRAKIYORUZ'

Şaşkınlığını gizleyemeyen Truchot, Odoul'a tekrar, "(Sorumu) cevaplayın Julien Odoul. 'Elbette onları donarak ölüme terk etmeliyiz' mi dedin?" sorusunu yöneltti. Diğer konukların da rahatsız olduğunu gören Odoul, bu sefer ifadesini değiştirerek "Hayır, soğuktan ölmelerine izin vermiyoruz, onları fiilen Avrupa sınırlarının dışında bırakıyoruz." dedi.

Fransız politikacının ifadeleri, ülkedeki diğer birçok programda da tartışma konusu oldu.

Aşırı sağcı Marine Le Pen'in partisi Ulusal Birliğin (RN) üyesi Julien Odoul, Ekim 2019'da da Bourgogne-Franche-Compte'deki yerel bölge konseyine, okul gezisindeki öğrencilerle gelen başörtülü refakatçi bir annenin dışarı atılmasını istemişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!