banner2

Fransız bakandan enflasyonu düşürmek için ilginç öneri: Yemek pişirme dersi verin!

Fransa'da Ticaret ve KOBİ Bakanı Olivia Gregoire'nun yüksek enflasyonla mücadele önerisi, muhalefet kanadında tepki görürken Avrupa genelinde ise dalga konusu oldu. Bakan Gregoire, enflasyonu azaltmak için ilginç bir çözüm önerisi olarak okullarda yemek pişirme derslerinin verilmesi teklifinde bulundu.

Dünya 18.09.2023, 12:47 18.09.2023, 18:52
Abone ol
Fransız bakandan enflasyonu düşürmek için ilginç öneri: Yemek pişirme dersi verin!

Fransa’da Ticaret ve KOBİ Bakanı Olivia Gregoire'nun yüksek enflasyonla mücadele etmek için önerdiği teklif büyük tepki topladı. Bakan Gregoire, yaptığı açıklamada, hazır ve donmuş gıda ürünlerinin mutfak enflasyonunu artırdığını, ancak taze sebzelerin daha düşük fiyatlara mal olduğunu belirtti.  Bu nedenle, "Hazır gıdalar yerine daha pahalı olmayan çiğ ürünleri nasıl pişireceğimizi öğrenmeliyiz" dedi. 

OKULLARDA YEMEK PİŞİRİLME DERSİ VERİLSİN 

Gregoire, enflasyonu düşürmek için okullara yemek pişirme dersi koymayı teklif etti. Fransız bakan, yaptığı açıklamada hazır ve donmuş gıdaların mutfak enflasyonunu arttırdığını, taze sebzede ise fiyatların düşük olduğunu vurguladı.

SOSYALİST PARTİ: EKMEK YOKSA PASTA YİYİN 

Ancak bu öneri, muhalefet partilerinden büyük tepki çekti. Muhalefetteki sosyalist ‘Boyun eğmeyen Fransa’ Partisi lideri Jean-Luc Melenchon, sosyal medya hesabından, “İçme suyu sıkıntısıyla karşı karşıya kalınca şarap tadım dersleri alın" ve "ekmek yoksa pasta yiyin" paylaşımında bulunurak bakanın açıklamalarını tiye aldı.

 

ÖNERİLER KAMUOYUNDA TARTIŞMALARA NEDEN OLUYOR 

Fransa'da yüksek enflasyonla mücadele ve tüketici maliyetlerini düşürme çabaları önemli bir gündem maddesi haline gelirken, bu tür öneriler kamuoyunda geniş tartışmalara yol açıyor. Bakan Gregoire'un yemek pişirme dersleri teklifi, tüketici alışkanlıkları ve fiyatlar konusundaki derin görüş ayrılıklarının olduğunu ortaya çıkardı. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!