Yandex Metrica

Fransız aday Zemmour, Cumhurbaşkanı olunca "Muhammed ismini yasaklayacağını" söyledi

Fransız aday Zemmour, Cumhurbaşkanı olunca "Muhammed ismini yasaklayacağını" söyledi

Fransa'da İslam ve Müslümanları hedef alan çirkin söylemler devam ederken, bir skandal da aşırı sağcı aday Eric Zemmour'dan geldi. Zemmour, katıldığı yayında "Cumhurbaşkanı olunca Muhammed gibi Müslüman ismi verilmesini yasaklayacağım" dedi.

Dünya

23.01.2024, 18:01

Fransa'da önümüzdeki yılın Nisan ayında gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak olan adaylar belirginleşirken, aday olmak isteyen aşırı sağcı Eric Zemmour, katıldığı bir televizyon yayınında "Cumhurbaşkanı olunca Muhammed gibi Müslüman ismi verilmesini yasaklayacağım" diyerek, İslam'ı ve Müslümanları hedef alan çirkin ifadeler zikretti.

Kanalizasyondan çil çil altın çıktı: Bir yılda 13 milyon dolar elde edilecek Kanalizasyondan çil çil altın çıktı: Bir yılda 13 milyon dolar... Haberi Görüntüle

SKANDAL SÖZLER TARTIŞMA YARATTI

Zemmour'un bir sonraki seçimlerde cumhurbaşkanı aday olabilmek için imza toplamaya başlaması ülkede siyaset gündemini sarsarken, bir programda "Cumhurbaşkanı olunca Muhammed gibi Müslüman ismi verilmesini yasaklayacağım" sözleri ise bir tarftan polemik yaratırken, diğer taraftan Müslüman dünyasının tepkisini çekti.

Trump'ı vuran gencin arabasından çıkanlar şoke etti: İşte eski başkanı kurtaran o an Trump'ı vuran gencin arabasından çıkanlar şoke etti: İşte eski başkanı... Haberi Görüntüle

"MİDE BULANDIRICI BİR GÜN"

Fransa'da Danıştay, ülkede İslam ve Müslümanları hedef alan ayrımcılığa karşı mücadele veren kuruluşlardan "İslamofobi ile Mücadele Kolektifi"nin (CCIF) kapatılmasına onay verdi. Fransız siyaset bilimci François Burgat ise bu durumu "Fransa’nın yakın tarihine ve yüksek yargı makamlarının siciline kaydedilecek mide bulandırıcı bir gün" olarak değerlendirdi.

Diğer taraftan aşırı sağcı yazarlardan Eric Zemmour'un, cumhurbaşkanı adayı olmak amacıyla imza toplamaya başlaması Fransa'da siyaset gündemini derinden etkiledi. Zemmour'un "Cumhurbaşkanı olunca Muhammed gibi Müslüman ismi verilmesini yasaklayacağım" sözleri ifadeleri tepkileri çekerken, tartışmaların fitilini alevlendirdi.

Hamas'tan Eş-Şati katliamı tepkisi: 'ABD'nin örtbas ettiği İsrail'in yeni bir savaş suçudur' Hamas'tan Eş-Şati katliamı tepkisi: 'ABD'nin örtbas ettiği İsrail'in yeni bir... Haberi Görüntüle

ÇİRKİN YAKLAŞIMINI SAVUNDU

Cumhurbaşkanı adayı olabilmek amacıyla imza toplamaya başlayan Fransız yazar, Zemmour adaylığını daha  resmileştirmedi fakat Zemmour, seçimlerde adaylığı söz konusu olsa ya da olmasa bile "Fransız kültür ve medeniyeti", "göçmen problemi" , "siyasi İslam" gibi temaları seçim gündemine getirmesinin önemli olduğunu savunurken, bundan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

F-35'lerle bir gece ansızın Türkiye'de olabiliriz: Yunan bakandan haddini aşan sözler! F-35'lerle bir gece ansızın Türkiye'de olabiliriz: Yunan bakandan haddini aşan... Haberi Görüntüle

MELENCHON ZEMMOUR'A HADDİNİ BİLDİRDİ

Aşırı sağcı Eric Zemmour ve aşırı solcu 'Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi'nin lideri ve cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Melenchon bir televizyon yayınına konuk oldu. Son derece zıt görüşlere sahip iki ismin tartışmasına da ülkede yükselen göçmen karşıtlığı, İslam düşmanlığı ve aşırı milliyetçilik konuları damga vurdu. Zemmour'un Muhammed ismini yasaklayacağını söylemesine tepki gösteren Jean-Luc Melenchon 'Peygamberin isminin çocuklara verilmesi bir gelenek ve bunda utanılacak bir şey yok. Bu Fransızların çocuklarına David ya da Marie ismini vermesinden farklı değil. Bu sözlerinizden utanmalısınız.' ifadesini kullandı.


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading