Yandex Metrica

Fransa'nın okullarda abayaları yasaklaması tepki topladı: Okullarımız laiktir!

Fransa'nın okullarda abayaları yasaklaması tepki topladı: Okullarımız laiktir!

Fransa'da alınan bir kararla, okullarda dini kıyafet giymek yasaklanmıştı. Fransa Eğitim Bakanı Gabriel Attal, bir televizyon programında verdiği röportajda, "Artık okullarda çarşaf giymek mümkün olmayacak." şeklinde bir açıklama yapmış; ardından "Öğrencilerin dininin, kıyafetlerine bakarak tespit edilmemesi gerekiyor" diye konuşmuştu. Okulların başlamasıyla birlikte uygulanmaya başlayan uzun elbise yasağı tepki toplarken; konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan açıklama geldi. 

Dünya

23.01.2024, 21:22

Fransa Eğitim Bakanı Gabriel Attal, katıldığı bir televizyon programında okullarda uygulanmaya başlayacak olan 'uzun elbise' yasağını duyurmuştu.

Attal, ülkedeki laiklik yasalarının ihlal edildiğini öne sürerek; "Öğrencilerin dininin, kıyafetlerine bakarak tespit edilmemesi gerekiyor" açıklaması yapmış ve "Abaya'nın ve diğer dini sembollerin okullarımızda yeri yok. Okullarımız laiktir" demişti. 

Söz konusu uygulama, 4 Eylül tarihi itibariyle uygulanmaya başladı.

Karara tepkiler çığ gibi büyürken; Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron konuya ilişkin bir açıklama yaptı. 

Miçotakis'ten Türkiye mesajı: Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor Miçotakis'ten Türkiye mesajı: Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor Haberi Görüntüle

"YASAĞIN AMACI KİMSEYİ ETİKETLEMEK DEĞİL"

Macron, bazı çevrelerce "İslam karşıtı" bulunan ve temel özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle tartışmalara neden olan abaya (uzun elbise) yasağının kimseyi "etiketlemek" için olmadığını savundu.

Emmanuel Macron, ülkede; "Cumhuriyete ve laikliğe meydan okuyan" ve "dini kötüye kullanan" bir azınlık ile yaşadıklarını, bu durumun bazen "çok kötü" sonuçları olduğunu vurgularken; 2020 yılında tarih öğretmeni Samuel Paty'nin öldürülmesini hatırlattı. 

"Sorunun giderildiği bir ülkede yaşıyormuşuz gibi yapamayız." diye konuşan Macron; abaya yasağına ilişkin olarak ulusal düzeyde "net" olmamaları halinde sahada görev yapan öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin baskı ile karşı karşıya olacağını savundu.

Yasağın kimseyi "etiketlemek" için olmadığını iddia eden Macron, okullarda "tek tip" kıyafet uygulamasının denenmesine sıcak baktığını belirtti. 

Tanımlanamayan İHA! Gizemli dron 20 metre yükseklikte uçtu: Kimse ne olduğunu anlayamadı! Tanımlanamayan İHA! Gizemli dron 20 metre yükseklikte uçtu: Kimse ne... Haberi Görüntüle

MACRON'UN TEPKİ ÇEKEN SÖZLERİ

Macron, abaya yasağı ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutulurken; sol partilerin yer aldığı Nupes ittifakındaki siyasilerden de tepki gedi.

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili Jerome Legavre, "Emmanuel Macron için, abaya giyen kızlar öğretmenlerinin kafasını kesmek isteyen şüpheliler mi, bu mu? (Macron) Ne arıyor? Daha kötü çatışmalar çıkarmayı mı? diyerek Macron'a tepki gösterdi.

LFI milletvekili Louis Boyard ise; Macron'un açıklamalarında "abaya ile tarih öğretmeninin öldürülmesi arasında paralellik kurduğu" gerekçesiyle Cumhurbaşkanı'nı eleştirdi.

Fransa'da 16 Ekim 2020'de tarih öğretmeni Samuel Paty, Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine göstermesinin ardından öldürülmüştü.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading