Yandex Metrica

Sitede Ara

Fransa'dan nükleer çağrısı: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi devreye girsin

Fransa'dan nükleer çağrısı: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi devreye girsin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna'daki nükleer tesislerin güvenliği için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı. Macron Ukrayna'daki nükleer tesislerin güvenliğinden derin endişe duyduğunu belirtti.

Dünya

23.01.2024, 22:06

Rusya'ya karşı askeri müdahele olacak mı? Batı'nın pasif kalması Ukrayna işgalini her geçen gün daha da derinleştiriyor. Son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron nükleer atıfla bir adım attı.

Elysee Sarayından yapılan yazılı açıklamada, Macron'un Rus kuvvetlerinin nükleer tesislerine yönelik saldırının her türlüsünü şiddetle kınadığı kaydedildi.

Alman bankasından Türk lirası tavsiyesi: Açık ara en iyi küresel para birimi Alman bankasından Türk lirası tavsiyesi: Açık ara en iyi küresel... Haberi Görüntüle

BMGK'YA ACİL TOPLANTI TALEBİ

Macron'un Ukrayna'daki nükleer tesislerin güvenliğinden derin endişe duyduğu ifade edilen açıklamada, bu konuda Fransa'nın uluslararası ortaklarıyla BMGK'yi acil toplantıya çağırdığı belirtildi.

Ukrayna'daki yetkililerin nükleer tesislerin kontrolü sağlaması için Rusya'nın "yasa dışı ve tehlikeli" askeri eylemlerine son vermesi gerektiği ifade edilen açıklamada, Macron'un Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi ile telefonda görüştüğü aktarıldı.

Açıklamada, Macron'un Grossi'nin Ukrayna'daki nükleer tesislerin güvenliği konusundaki çabalarını desteklediği kaydedildi.

Fransa'nın ortaklarıyla gelecek saatlerde Ukrayna'daki 5 nükleer tesisin güvenliği konusunda UAEA'nın kriterleri doğrultusunda somut önlemler önereceği ifade edilen açıklamada, Rusya ve Ukrayna'nın bu temelde anlaşma yapması ve nükleer tesislerin güvenliğini sağlaması gerektiği belirtildi.

6 adet F-16'yı bedava verecekler! O ülkeden 180 milyon dolarlık dev kıyak 6 adet F-16'yı bedava verecekler! O ülkeden 180 milyon dolarlık... Haberi Görüntüle

"AVRUPA'NIN EN BÜYÜK NÜKLEER SANTRALLERİNDEN BİRİ"

Rusya'nın Ukrayna'daki Zaporijya Nükleer Santrali'ne saldırı düzenlenmişti. Zaporijya Nükleer Santrali, "Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise en büyük 10 nükleer santralinden biri" olarak biliniyor.

Rusya-Ukrayna savaşının ilk günlerinde ülkenin kuzeyindeki Rus güçleri, Çernobil Nükleer Santrali'nin kontrolünü ele geçirmişti.

Ülkedeki 4 tesiste 15 faal nükleer reaktöre sahip olan Ukrayna, kullanılan elektriğinin yaklaşık yarısını bu santrallerden sağlıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading